Çağla evinde zafere koşuyor

TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta Çağla Büyükakçay’ın şampiyonluk koşusu sürüyor. Garanti Koza Arena’da çıktığı son maçta İsviçreli Stefanie Vögele karşısında çok üstün bir performans sergileyen Büyükakçay, 6-0, 7-5 ile tarihi bir galibiyete daha imza attı ve WTA düzeyinde tekler finaline çıkan ilk Türk olarak kayıtlara geçti.

Mücadeleye müthiş bir başlangıç yapan Çağla, yalnızca sekiz puan yitirdiği birinci seti 22 dakikada 6-0 ile tamamladı. Agresif yapısını ikinci sette de sürdüren Büyükakçay, 2-0 ve 4-2’lik avantajı yakaladı ancak bu noktada Vögele pes etmedi ve üst üste üç oyun kazanıp 5-4’e ulaştı.

Karşılaşmanın sonlarını kusursuz oynayan bir Çağla Büyükakçay vardı. Maçta kalmak için servis attığı oyunda hata yapmayan Çağla, akabinde Vögele’nin servisini kırdı ve 6-5 öne geçti. Kendi servis oyununda Vögele’ye bir puan kaptıran Büyükakçay, ikinci seti de 7-5’le cebine koydu ve finaldeki yerini ayırdı.

Birinci servislerini %94 ile oyuna soktuğu maçı 1 saat 23 dakikada tamamlayan Büyükakçay, Türk tenis tarihinin ilk WTA tekler finalinde 5 numaralı seribaşı Karadağlı Danka Kovinic ile oynayacak.

İLK 100'E GİRDİ
Çağla Büyükakçay, bu dev galibiyetle hafta başında güncellenecek dünya sıralamasında ilk 100’e girmeyi de garantiledi. 26 yaşındaki milli raket, sezonun üçüncü Grand Slam turnuvası Wimbledon’da doğrudan ana tabloda mücadele etmek adına da büyük bir avantaj yakaladı.

FİNAL 16:00'DA
TEB BNP Paribas İstanbul Cup'ta Çağla Büyükakçay ile Danka Kovinic arasındaki tekler finali saat 16.00'da başlayacak. Bu maçın ardından ise İpek Soylu/Andreea Mitu ile Danka Kovinic/Xenia Knoll ekiplerini buluşturan çiftler finali oynanacak.