İstanbul Cup

2005 yılından itibaren Türkiye’nin ilk ve tek WTA turnuvası olan İstanbul Cup, İstanbul’un dünya tenis takviminin önemli şehirleri arasında yer almasını sağladı.

2011, 2012 ve 2013’te WTA Finalleri’nin İstanbul’da düzenlenmesi dolayısıyla 3 yıl ara verilen Istanbul Cup, 2014’ten itibaren TEB BNP Paribas’ın verdiği isim sponsorluğu desteği ile Garanti Koza Park’ta her tenis sezonu yıldız raketlerin kıyasıya mücadelesine sahne oluyor. TEB BNP Paribas Istanbul Cup 2019 senesinde ise Spor Toto Tenis Park’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Geçmişte, Ataköy, Tekstilkent Arena ve ENKA Arena’nın da ev sahipliği yaptığı bu turnuvada Venus Williams, Elena Dementieva, Agnieszka Radwanska, Caroline Wozniacki, Elina Svitolina gibi dünyaca ünlü tenisçiler şampiyonluk sevinci yaşadı.

Istanbul Cup 10 ISTANBUL CUP ISTANBUL CUP 3
Image

2016 yılında düzenlenen TEB BNP Paribas Istanbul Cup, Türk Tenis Tarihi’nin en özel turnuvası olarak zihinlere kazındı. İpek Soylu, Türkiye’ye ilk WTA çiftler şampiyonluğunu kazandırırken, Çağla Büyükakçay da teklerde Türkiye adına ilk şampiyonluk kupasını kaldırarak, TEB BNP Paribas Istanbul Cup’ta ülkeye çifte zafer yaşattı.

Image
Image

2011, 2012 ve 2013 yıllarında WTA Finalleri’nin İstanbul’da oynanması ile başlayan ve Türk tenisçilerin kazandıkları şampiyonlukların da etkisi ile yükselişini sürdüren tenise duyulan ilgi, WTA Istanbul Cup seyirci sayılarına da olumlu yansıdı.Son 2 yıl içinde 1 haftalık tenis şöleninde 25.000 kişilik seyirci sayılarına ulaşıldığı gözlemlendi.

Image
Image
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi
Spor Toto
Mega Saray