Çağla Büyükakçay İspanya'da çeyrek finalde kaldı


Haftaya dünya sıralamasının 189. basamağında başlayan milli tenisçi Çağla Büyükakçay, İspanya'da katıldığı 60 bin dolar ödüllü Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) turnuvasında çeyrek final vizesini aldı. Yarı final yolunda Varvara Gracheva ile karşılaşan temsilcimiz Büyükakçay Rus rakete 6-2, 6-1'lik setlerle yenildi.


Valencia kentinde gerçekleşen BBVA Open Ciudad De Valencia turnuvasında ter döken Çağla, açılış turunda Belçikalı rakibi Maryna Zanevska'yı geçtikten sonra Paraguaylı Veronica Cepede Royg'a da şans tanımadı. Zorlu organizasyonda dünya 148 numarası Royg'u 1-6, 7-5, 7-5'lik setler ile yenen Büyükakçay, böylece adını son sekize yazdırdı.Çağla hem ikinci sette, hem de final setinde rakibi maç için servis atarken servisi kırdı ve galibiyete uzandı.


30 yaşındaki Çağla'nın yarı final yolundaki rakibi ise Rus Raket Varvara Gracheva oldu. Dünya sıralamasında 144. sırada bulunan Gracheva, son maçında 7 numaralı seribaşı Aliie Kick'i iki sette elemeyi başarmıştı. Rus raket temsilcimiz Büyükakçay'ı da 6-2, 6-1'lik setlerle eledi. Son zamanlarda yükselen bir performans grafiği çizen Büyükakçay, 30 Eylül'de açıklanacak dünya sıralamasında 185 dolaylarında olacak ve Türkiye 1 numarasına geri dönecek.