Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonası Gaziantep’te Başladı

27 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında 70 erkek, 38 kadın olmak üzere toplam 138 takımdan 400’e yakın sporcunun mücadele edeceği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi’nde başladı.

Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi toprak kortlarında 1 Eylül’e kadar devam edecek organizasyonun açılışı Gaziantep AK Parti Milletvekili Bünyamin Bozgeyik, Gaziantep AK Parti Milletvekili Mesut Bozatlı, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili Osman Toprak, Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili ve Gaziantep TTF İl Temsilcisi Halil Uğur, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Gaziantep Başkanı Abdülkadir Gözegir, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Spor Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, protokol üyeleri, şampiyonada mücadele edecek sporcular ve takım kaptanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Gaziantep AK Parti Milletvekili Bünyamin Bozgeyik: “2002 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nde bir tesis devrimi gerçekleşti”

Gaziantep Ak Parti Milletvekili Bünyamin Bozgeyik 2002 yılından bu yana sporun değişimini anlattığı konuşmasına şu ifadelere yer verdi:  “Ben 16 yıl Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nda görev yaptım, Doğu Anadolulu Ağrılı Tenis Federasyonu Başkanı, Güneydoğu Anadolulu Gaziantepli Spor Toto Başkanı oturup dertleşirdik, bizim gençlerimiz tenisten uzak kalmamalı diyerek. Nitekim Ağrı’da, Hakkari’de Şırnak’ta turnuvalar yaptık. Şırnak’tan raket sesleri geldi. Bu noktada her zaman Türk gençliğinin, Türk sporcusunun arkasında duran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a özel bir teşekkür etmek istiyorum. 2002 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nde bir tesis devrimi gerçekleşti. Sayın Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıyken 2012 yılında Gaziantep’in tam olimpik yüzme havuzunun protokolünü birlikte imzaladık. O günden bugüne 37 spor tesisi Gaziantep’e kazandırıldı. Türkiye’nin 81 vilayetinde 922 ilçede kıymetli gençler yüzme havuzu,spor salonu, gençlik merkezi olmayan ilçe kalmayacak dedik Allah bize nasip etti. Geldiğimizde 400 küsür olan tesis sayısını bugün 10 bine ulaştırdık. Bu işin başında gençliğin ve sporcunun en büyük destekçisi Recep Tayyip Erdoğan var. Bu memleketin gençleri için her zaman koşturacağız.”

Gaziantep AK Parti Milletvekili Mesut Bozatlı: “Türkiye’nin her noktası spor salonu ve tesislerle donatıldı”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman sporun ve sporcunun en kıymetli destekçisi olduğunu vurgulayan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, “Bunun örneği olarak Türkiye’nin her noktasını spor salonu ve tesislerle donattı. Bu tesisler ve atılan adımlar insanımızın bu konuda gelişimine katkı sağladı. Spor şehri Gaziantep diye yola çıkan Başkanımız Fatma Şahin sporun Gaziantep’te gelişimine en büyük katkıyı sağladı. Gaziantep artık milli takıma futbolcu, yüzücü yetiştirir bir hale geldi. İnşallah bu yol Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonası’nda yarışan sporcularımızı milli takımlara götürür Federer, Nadal gibi sizleri de televizyonlarda izleriz. İnşallah burada daha büyük organizasyonlar yapacağız. Yapılan hizmetler de katbekat devam edecek" dedi.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Şampiyonaları’nda 12 sene önce 40 kişiyi bulamazdık şimdi sayımız 4 binlere ulaştı”

138 takım 400’ün üzerinde sporcuyla uluslararası kortlarda bir hafta boyunca kıran kırana maçlar izleneceğini söyleyen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelmiş kardeşlerimizle sevginin, barışın tohumlarını 12 sene önce ektiğimizi Başkan Vekilimiz ve İl Temsilcimiz Halil Bey de anlattı. Biz 12 sene önce 40 kişiyi bulamazdık bugün onların hepsi antrenör, her birinin çalıştırdığı en az 40 sporcusu var. Buraya sadece gelebilen 400 kişi ama aslında arkasında 4 bin kişilik bir tenis etkinliği yaratarak geldiler. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz ilkesi ile tenisin tabana yayılması çok doğru örtüşen bir projeydi. Yerel yönetimlerimiz iller ve ilçelerde tesisleşmeyi o kortlarda tenis oynayabilme imkanını sağladılar. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız değerli Bakanımız Fatma Şahin’in önderliğinde sporcularımız çok özellikli uluslararası standartlara sahip Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi’nde bugün burada tenis oynayabiliyor ben sporcularımız adına teşekkür etmek istiyorum. Mesut  Bozatlı vekilim Gençlik Kollarıından gelmiş gençliği bilen bir vekilimiz, Bünyamin Başkanımız sporun tabana yayılması noktasında çok önemli imzalar atmış, Fatma Bakanımızın güzel enerjisiyle yaratmış olduğu ekip Osman Başkanımızın, İl temisilcimiz Halil Başkanımız ve değerli başkanlarımızın emek veren antrenörlerimizin büyük emekleriyle bugün buradayız. Açılışımızı halk oyunlarımızın yöremize özgü yaşanmışlıkları ezgiyle, hareketlerle, ritimlerle güzelleştiren gösterisi ile gerçekleşleştirdik, bu güzel atmosfer ve bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımızq ve ekibine tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu takımları adına teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili ve Gaziantep TTF İl Temsilcisi Halil Uğur: “Gaziantep’in en ücra köşelerinde artık tenis oynanıyor”

Tenis sadece belli bir kesimin sporu olduğu düşüncesini ekip olarak el ele vererek yıktıklarını aktaran Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili ve Gaziantep TTF İl Temsilcisi Halil Uğur, Tenisi Gaziantep’in en ücra köşesinde herkes oynayabilecek dedik ve artık Karkamış, Nizip, İslahiye, Nurdağı’nda en ufak okulda mahallede de tenis oynanabiliyor. Bunu ekip olarak başardık sadece bir iki kulübün tesisleri yetmiyordu tesisleşmemiz lazımdı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin kültür şehri, eğitim şehri Gaziantep’te tenis için ne gerekiyorsa yapın dedi ve onun talimatlarıyla bu tesisler yapıldı. Bu tesisler için değerli Federasyon Başkanımızla birlikte Bakanlığımıza gittiğimizde şimdi aramızda Gaziantep’in Milletvekili olarak bulunan o zamanın Spor Toto Başkanı Bünyamin Geyik “Ben Gaziantep’in evladıyım orada yetiştim, orası için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım diyip elimi değil bedenimi taşın altına koyacağım.” dedi ve gereken yardımı yaptı.

Gaziantep’te özel günler de dahil sene boyunca onlarca turnuva yaptıklarını aktaran Uğur “En son uluslararası turnuvamızı yaptık bu yıl deprem dolayısıyla turnuva yapmayı düşünmüyorken Federasyon Başkanımızla istişare ederek hangi turnuvaya ev sahipliği yapabiliriz dedik ve deprem bölgesindeki şehirlerimizi kapsayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonasına bir kez daha ev sahipliği yapmaya karar verdik. Tenisi seviyoruz, tenis için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Tenis oynamayan herkesi tenise davet ediyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili Osman Toprak: “Gaziantep artık 37 spor tesisine sahip bir kent”

Gaziantep denince akla sanayi, gastronomi, kültür, tarih geldiğini ifade eden Gaziantep Büyükşehir Başkan Vekili Osman Toprak bu tarz organizasyonlarla birlikte Gaziantep denince akla sporun da gelmesini hedeflediklerini aktardı.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak uluslararası tenis turnuvası başta olmak üzere karate uluslararası şampiyonası, bisiklet yarışması gibi birçok uluslararası ve ulusal şampiyonaya ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Toprak ”İçinde bulunduğumuz tesis bir spor dalının gelişmesi adına tesisleşmenin ne kadar büyük bir rol oynadığının en bariz göstergesi. Bu tesisle birlikte tenise hevesli olup ama imkansızlıktan dolayı tenis oynayamayan çocuklarımızın tenise başladığını gördük. Büyükşehir Belediye Başkanımız ilk seçildiği dönemde Gaziantep’in 2 spor tesisi varken şu anda 37 tane spor tesisi var Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yapmış olduğumuz çalışmayla ağaç yaşken eğilir diyoruz çocuklarımızın ilkokuldan itibaren yeteneklerinin belirlenmesi adına yetenek taraması yapıyoruz” diye konuştu.

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Gaziantep Başkanı Abdülkadir Gözegir konuşmasında “Gaziantep hakikaten bir spor şehri sporu seven çok kıymetli bir Belediye Başkanımız var. Sporun hamurunu yoğurmuş milletvekillerim var her fırsatta spor adına bize her zaman yardımcı oldular. Biz bu emeklerin karşılığını kolay kazanmadık.  Hep beraber başardık. Sayın Federasyon Başkanımıza da Gaziantep’e ayrı bir önem verdiği için teşekkür ediyorum. Katılımcı kulüplerimiz, sporcularımız, hocalarımızın emeklerine sağlık her birini muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerine yer verdi.