Tematik Spor Liseleri'ne Başvurularda Son Gün 6 Temmuz

Okullarda yeterli fiziksel ve eğitsel altyapı oluşturularak öğrencilerin spor aktivitelerine erişimlerinin sağlanması, sporun tabana yayılması, öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi ve yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi, bilinçli, ahlaklı ve elit sporcuların ortaya çıkması, branşlarında uzmanlaşarak uluslararası spor camiasında Türkiye’yi temsil edecek sporcu yetiştirmek amacıyla Nisan 2022’de Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Spor Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü imzalanmıştır.

Bu kapsamda 33 ilde, 31 olimpik branşta toplam 38 spor lisesinin 2023-2024 eğitim öğretim yılında “tematik spor lisesi” olması kararlaştırılmıştır. İlgili tematik spor liseleri arasından Trabzon Spor Lisesi ve Şırnak Spor Lisesi teniste ana branşta, Mersin Naim Süleymanoğlu Spor Lisesi ise teniste yan branşta eğitim vermektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu takvime göre 2023-2024 eğitim-öğretim yılı itibarıyla tematik spor liselerine yapılacak yetenek sınavları başvuruları yarın (6 Temmuz) sona erecektir.

Başvurular, e-Okul Sistemi üzerinden veya okuldan yapılacaktır. Konuya ilişkin tüm detaylı bilgiler, ekte yer alan "Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Okullara Başvuru Kılavuzu"nda yer almaktadır.

Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Okullara Başvuru Kılavuzu