AFAD ve 14 Spor Federasyonu Arasında, '2021 Afet Eğitim Yılı' Kapsamında İş Birliği Protokolü İmzalandı

İçişleri Bakanlığı AFAD ve 14 spor federasyonu arasında, '2021 Afet Eğitim Yılı' kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.
 
Törene, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ile birlikte AFAD Başkan V. Sn. Hamza Taşdelen, Federasyon Başkanımız Sn. Cengiz Durmuş, Genel Sekreterimiz Sn.  Serhat Altınel ile federasyon başkanları ve yetkilileri katıldı.
 
İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, depreme karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, hedeflerinin bu yıl sonunda 51 milyon kişiye afet eğitimi vermek olduğunu söyledi.
 
Türkiye'nin deprem riski yüksek bir coğrafyada bulunduğunu, deprem hareketliliğinin, riskinin, sayısal verilerden de takip edilebileceği üzere giderek arttığını ifade eden Soylu, AFAD veri tabanı üzerinden yapılan hesaplamaların, son 30 yılda Türkiye ve çevresinde yaşanan 4'ten büyük deprem sayısının çok ciddi bir ivme ile yükseldiğini gösterdiğini kaydetti.
 
Soylu, "Son 30 yıllık periyotta, 4'ten büyük depremlerde yıllık ortalamamız 108'dir, son 20 yıllık verilerde, yıllık ortalama 131 ve son bir yılda bu ölçekte gerçekleşen deprem sayısı 255'tir. Elbette ki bütün veriler bize şunu söylemektedir, vaktini, saatini bilemediğimiz ama çok uzakta olmayan etkili bir depreme hazır olmak durumundayız." dedi.
 
Afet Eğitim Yılı ilanının ardından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Soylu, akredite arama-kurtarma ekipleri sayısını artırdıklarını, Emniyet bünyesinde Polis Arama Kurtarma (PAK) birimi kurulduğunu, illerin il afet risk azaltma planlarını bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini anlattı.
 
 a39dc2f1-5bf6-47bd-ab6f-0094e0bdbf06.jpg