Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Cup Sona Erdi

Türkiye'de görülen ilk Covid-19 vakalarını tedavi ederken bu virüs sebebi ile hayatını kaybeden İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Genel Dahiliye Bilim Dalı Profesörü Cemil Taşçıoğlu anısına Soul Entertainment Group kortlarında düzenlenen Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) Gençler turnuvası Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Cup sona erdi. Kızlarda birinci Rus raket Ksenia Zaytseva olurken milli sporcumuz Özlem Uslu turnuvayı ikinci olarak tamamladı.  Erkeklerde birinci Macar raket Zsombor Velcz, ikinci ise Moldovalı Ilya Snitari oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu takdim etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu: “Cemil Taşçıoğlu gibi bir değeri yaşatmak adına bu turnuva çok kıymetli”

Ödül töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kasapoğlu, İstanbul'u tenis üssü haline getirmek istediklerini belirterek, "Spor dostluk, kardeşlik, dayanışma, sağlık demek. O yüzden sporun bu yönünü daha güçlü kılma, sporu tabana yayma ve spora erişimi kolaylaştırma adına çalışmalarımız var. İstanbul'umuzu bir tenis üssü haline getirme yönünde çabalarımız var. Geçtiğimiz günlerde İstinye'deki tenis tesislerimizi yenileyerek tekrar hizmete açtık. Yeni tenisçiler yetiştirmek, bizi uluslararası alanda başarıyla temsil edecek gençlerimizin elinden tutmak adına çabamız, gayretimiz devam edecek. Sporla, kültürle, sanatla, ilimle yoğrulmuş gençlerimizle inanıyorum ki yarınlar çok daha güçlü, aydınlık olacak." ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs salgınının ilk günlerinde hayatını kaybeden Cemil Taşçıoğlu'nu da anan Kasapoğlu şunları aktardı:

"Cemil hoca bir hoca olarak, bir öncü olarak insanlara en güzel şekilde hizmet etmiş bir isim. Kendisini maalesef Covid-19 nedeniyle kaybettik ama hem hocaların hocası olarak, arkadaşlarının, sevdiklerinin, ailesinin ifadeleriyle bir sevgi insanı olarak çok önemli bir değerdi.  O değeri yaşatma adına tabii ki biz de bu turnuvanın düzenlenmesini çok anlamlı, çok kıymetli buluyoruz. Cemil hocanın hatırasının yaşatılması adına çalışmalarımız olacak. Çünkü onun o özverili, fedakarca olan gayretlerini hem Kovid sürecindeki çalışmalarıyla hem öncesinde bir hekim olarak çalışmalarını çok iyi biliyoruz. Onun gibi insanlığa hizmet yolunda yetişecek gençlere bir ilham kaynağı olma konusunda anlatacağız ve yaşatacağız. Ben kendisini rahmetle, minnetle yad ediyorum. İnşallah bu zorlu süreci tüm insanlık olarak, Türk milleti olarak en kısa zamanda en az kayıpla atlatmayı temenni ediyorum. Başta Cemil hocamız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza millet olarak şükranlarımı ifade etmek istiyorum.”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş: “Onların isimlerini yaşatma sorumluluğunu taşıyoruz”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş tenisin en güzel duyguları içinde barındıran ve insani değerleri her zaman ön planda tutan bir branş olduğunu ifade ederek “Türkiye Tenis Federasyonu olarak biz de her bir turnuvada Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önemli katkılarıyla sporcularımızla şampiyon olma mücadelesi verirken aynı zamanda ülkesi, insanları, milleti uğruna canı pahasına bu duygularla hizmet eden değerli insanlarımızın isimlerini yaşatma sorumluluğunu da taşıyoruz. Cemil Taşçıoğlu hocamız mesleğini fedakarca icra ederek meslek hayatı boyunca yüzlerce canı kurtarmış ömrünü tam anlamıyla insanlığa adamış kıymetli bir hekimimizdi. Kendisini saygı, sevgi ve minnetle yad ediyorum. Başta Cemil hocamız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza hakkı ödenemez emekleri için bir kez daha minnetlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun eşi Didem Taşçıoğlu: “Cemil hoca herkesin yüreğine dokunurdu”

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun eşi Didem Taşçıoğlu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şu şekilde konuştu: “Cemil hoca bizi görüyor şu an benim yerime o konuşsaydı konuşması yüreğinize kadar işlerdi. Onun kelimeleri sanki bütün evreni dolaşır sonra size gelir gibi olurdu ve kalbinizle hissederdiniz. Cemil hocayı birkaç kelimeyle anlatmak isterim. Hoca bilime olduğu kadar spora ve sanata da çok önem verirdi. Çok disiplinliydi adeta bir sporcu disiplini vardı onda, çok dakikti ve her şeyi çok itinayla yapardı. Onu ifade edebilecek en güzel kelime ‘insan’dı. Çünkü herkesin yüreğine dokunurdu, herkesi mutlu edecek sözlerle elinden gelen her şeyi yapardı. Yanınızdan geçse bile onun sevgisini hissederdiniz. Burada çok zamanımız geçti oğlumuzu da tenise yüreklendiren oydu. Burayı çok severdi. Onun burayı duygu dolu izlediğini hissediyorum. Biz de bundan şeref duyduk size Cemil hocanın o ışıklı, o çok renkli o herkese dokunan ayrım gözetmeyen sevgisini getirdik siz de onu kabul buyurun lütfen.”

 

whatsapp-image-2020-11-28-at-171137-2.jpg

whatsapp-image-2020-11-28-at-170805.jpg

whatsapp-image-2020-11-28-at-170806-4.jpg

Ödül_Töreni_2.jpg