İstanbul'da Final Zamanı

TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul’da yarı final maçları tamamlandı ve finalin adı belli oldu: Eugenie Bouchard – Patricia Maria Tig

Bouchard 4 yıl sonra ilk kez finalde

Kanadalı raket Eugenie Bouchard, teklerde günün ilk yarı final karşılaşmasında İspanyol tenisçi Paula Badosa’yı 1 saat 25 dakika süren maçta 6-3 ve 6-2’lik iki set sonucunda mağlup ederek İstanbul’da finale yükselen ilk isim oldu.

Turnuvaya elemelerden katılan Eugenie Bouchard; toplam 6 maça çıktığı haftada, sadece iki set kaybederek finale yükseldi. Kanadalı raket, turnuva boyunca final maçına kadar kortta toplam 12 saat 26 dakika kaldı.

Kariyerindeki ilk WTA finalini oynamaya çok yaklaşan Paula Badosa, maçta 5 kez çift hata yaptı ve 4 kez servisini kırdırdı. Servis oyununa tutunmakta güçlük çeken 22 yaşındaki İspanyol tenisçinin İstanbul’daki macerası yarı finalde sonlandı.

Eugenie Bouchard ise rakibine verdiği 7 kez servis kırma fırsatının 6’sını kurtardı. Kanadalı raket, maçta 5 defa ace attı.

Tekler kariyerindeki tek WTA şampiyonluğunu 2014 Nürnberg’de kazanan Bouchard, en son finalini 2016 yılında Kuala Lumpur’da oynamıştı. Dünya sıralamasında 272. sıraya kadar düşen 26 yaşındaki tenisçi, İstanbul’da yaptığı çıkışla birlikte 4 yıl sonra teklerde ilk finalini oynayacak.

Kanadalı raket, çeyrek finalde rakibi Danka Kovinic’i 3 saat 2 dakika süren turnuvanın en uzun maçında 3-6, 6-4 ve 7-5’lik setlerle mağlup etmeyi başarmıştı.

 Eugenie_Bouchard_7.jpg

Maria Tig İlk şampiyonluğunu hedefliyor

Rumen raket Patricia Maria Tig, turnuvaya elemelerden katılan Çek raket Tereza Martincova’yı 6-3’lük iki set sonucunda mağlup ederek finale yükselen ikinci isim oldu. 1 saat 51 dakika süren maç sonucunda Tig, finalde Eugenie Bouchard’la karşılaşacak.

 Maç içerisinde 5 kez çift hata yapan Maria Tig, buna rağmen ilk servisinden %61.5’le  puan çıkarttı ve ilk servisinden %45.3’le puan kazanan rakibine karşı bu alanda büyük bir üstünlük kurdu. Tig, aynı zamanda rakibinin servisini 7 kez kırmayı başardı ve sadece 4 kez servis kırdırarak servis oyununda güçlü bir performans sergiledi.

Rumen raket Patricia Maria Tig, daha önce 2015’te Bakü’de ve 2019’da Bükreş’te final oynama başarısı göstermiş fakat şampiyonluk elde edememişti. Formda bir yıl geçiren Tig, kariyerinin en yüksek dünya sıralaması olan 80. sıraya bu yıl ulaşmıştı. Rumen oyuncu, şu an dünya sıralamasında 88. sırada bulunuyor.

 26 yaşındaki Tig, yarı finale iki numaralı seri başı Rebecca Peterson’ı 6-3 ve 6-1’lik skorlarla mağlup ederek yükselmişti.

 

Patricia_Maria_Tig_4.jpg