Çağla Büyükakçay: Hayallerim gerçek oldu

Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek ilk Türk tenisçi olma unvanını alan Çağla Büyükakçay, Rio 2016 öncesi Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve antrenörü Can Üner ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul’daki Sapphire Seyir Terası’nda gerçekleşen toplantıda ilklerle dolu bir sene geçirdiğini belirten Büyükakçay, TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta Türk tenisinin ilk WTA tekler zaferine uzandıktan sonra dünya sıralamasında 67. basamağa kadar çıkarak klasman rekorunu kırdığını söyledi. Kariyerinin ilk Grand Slam ana tablo deneyimini yaşadığı Fransa Açık’ta tur atlayarak bir ilki daha yaşadığını hatırlatan Çağla, akabinde raket salladığı Wimbledon’da da önemli deneyimler kazandığını ifade etti.

“Olimpiyatlarda yarışmak her sporcunun hayalidir. Ben de bu hayalime ulaşmış olmaktan ötürü büyük gurur yaşıyorum. Rio’da bayrağımızı dalgalandıracak olmayı iple çekiyorum” diyen 26 yaşındaki milli tenisçi, spor camiasında yakalanan birlik beraberlik ortamının başarılarına büyük katkı yaptığını açıkladı.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’NA TEŞEKKÜR
Elde ettiği başarıda emeği geçen herkese minnettar olduğunu belirten Çağla Büyükakçay, bu süreçte her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkürlerini sundu. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir araya geldiği Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın verdiği destek mesajlarının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Büyükakçay, “Milli forma altında bambaşka bir enerjiyle oynuyorum. Olimpiyat kafilesiyle birlikte bu tecrübeyi tadacağım için oldukça heyecanlıyım” diyerek sözlerini noktaladı.

CENGİZ DURMUŞ: HEDEFLERİMİZ BÜYÜK
Konuşmasına 15 Temmuz darbe girişimini kınayarak başlayan Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ise “Rio 2016’da temsil edilme şerefini bize yaşattığı için Çağla Büyükakçay ve antrenörü Can Üner’in yanı sıra emeği geçen herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.

Olimpiyatların dünyanın en iyi sporcularının buluşturan bir arena olduğuna vurgu yapan Durmuş, “Türk tenisi Çağla sayesinde Rio’da bir ilki daha yaşayacak. Bizleri ilklere alıştıran Büyükakçay, çıtayı yukarılara çekip genç sporcular için bir rol model olmuştur” şeklinde konuştu.

Türkiye Tenis Federasyonu olarak oldukça büyük hedeflere ve görevlere sahip olduklarını ifade eden Durmuş, Türk tenisinin çok daha iyi noktalara gelmesi için her türlü fedakarlığa hazır olduklarını söyledi. Çağla’nın bu başarısının bir projenin ürünü olduğunu ve projenin en tepesinde Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yer aldığını tekrarlayan Cengiz Durmuş, ülke tenisinin bu güzel günlere gelmesinde emeği olan basın mensuplarına da teşekkürlerini iletti.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda tenis mücadelesi, 6-14 Ağustos tarihleri arasında oynanacak.