Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

YARIŞMA SONRASI

A- A A+

Ne kadar Tenis?

 

İlk soru çocuğunuzun yarışmayı ne kadar çok istediğidir? Yarışma çocuğunuz için eğlenceli bir şey olmalıdır.Çocuğunuz tenisin temellerini anlamaya, maç yapmaktan keyif almaya başladığında ve kendine olan güveni arttığında düzenli olarak yarışması için teşvik edilmelidir.

 

Yarışmanın Yararları

 

Sporcu taktiksel farkındalık, problem çözme ve karar verme yetenekleri geliştirir.

 

Sporcu antrenörü ile çalıştıkları alanlarda gelişme gösterir, öğrenme sürecini tamamlar.

 

Sporcu tenisin getirdiği zorluklarla baş edebilmek için gerekli olan rekabet ve mental dayanıklılık özelliklerini geliştirir.

 

Sporcu tenis sıralamasını yükseltir bu da kendisine daha üst seviyede rekabet olanakları sağlar.

Bu dönemde  antreman süresi, daha çok gelişmek için gerekli zaman ve çok yönlü gelişmeyi desteklemek için diğer sporlara ayrılacak zaman arasında bir denge sağlamak önemlidir.

 

Bu dengenin sağlanması,

 

Uzun dönemdeki gelişmesine destek olacak özellikleri kazandırır.

 

Önce Junior sonra da büyükler tenisinde etkili olacak bir oyun stili kazandırır.

 

Sporcuyu zinde tutar önündeki yarışmaları istekle beklemesini sağlar.

 

Ailesi, arkadaşları ve diğer aktiviteler ile zaman geçirmesine olanak sağlar.

 

Başka sporlar yaparak tenis dışından arkadaşlar edinmesini sağlar.

 

Yarışma Tipleri

 

1. Antrenman maçlar;

 

Gerçekten önemlidir ve çoğunlukla bir sporcunun programında yer almaz.  Oysa ilerlemek isteyen her sporcunun programında haftada en az bir antrenman maçı veya birkaç antrenman seti olmalıdır.

 

2. Hazırlık Turnuvaları

Bu tip turnuvalar daha alt düzey (bölgesel veya kulüp turnuvaları gibi) turnuvalardır. Sürekli olarak bu turnuvaları oynamak gereklidir. Hem maç deneyimi kazanmak hem de antremanda çalıştığı konuların gerçek hayatta uygulamasını yapmak için önemlidirler.

Ebeveynler, antrenör ve sporcu bu maçların amacını iyi anlamalıdır. Kazanmak için çaba göstermek ve %100'ünü vermek doğal olarak önemlidir, ancak aynı zamanda gelecek aylarda/yıllarda yapacağı daha önemli maçlar için oyununun gelişmesi de önemlidir.

 

3. Ana Turnuvalar

 

Bu turnuvalar yaş grubu ülke şampiyonaları gibi daha önemli yıllık turnuvalardır.

Bu tip turnuvalar öncesinde gelişme aşamaları tamamlanmış olmalıdır. Sporcu tüm konsantrasyonunu antrenmanlardaki gelişimini korta yansıtabilmeye ve oyununu yeni bir seviyeye taşımaya vermelidir.

Bu önemli turnuvaların çok önemli bir hale gelip yüksek stres kaynağı olmamalarına özen göstermelisiniz ki çocuğunuzda kendisinden iyi sonuçlar beklentisi içinde olduğunu duygusu uyanmasın.

Bu turnuvalarda sizin ve çocuğunuzun yaklaşımı hazırlık turnuvalarından farklı olmamalıdır. Bu turnuvalardaki fark antrenörün gelişim sürecini bitirmiş olmasıdır ki çocuğunuz yapıp yapamama kaygısı taşımadan antrenmanda öğrendiği şeyleri uygulamaya konsantre olabilsin.

 

Ne kadar yarışma?

İlk başlarda bireysel ve takım yarışmalarından oluşur, çocuğunuzun yaşı ve deneyimi arttıkça bireysel yarışmalar daha fazla önem kazanır.