Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

ITF Geçiş Turu Hakkında

3 Nisan 2018

A- A A+

ITF, ATP ve WTA iş birliğinde geliştirilen model sonucunda 2019 yılından itibaren profesyonel tenisteki güncel yapıda önemli değişikliklere gidilmesi planlanmaktadır. ITF Geçiş Turu adıyla tanıtılan yeni yapıda, gençler serisine ve profesyonel tenise girişte daha etkili bir yol sunulması, tenis sporundan daha fazla oyuncunun geçimini sağlaması için profesyonel düzeydeki turnuvalarda para ödüllerinin garantilenmesi hedeflenmektedir.

Geçiş turunun ortaya çıkışı, ITF’in gerçekleştirmiş olduğu kapsamlı bir araştırmadan elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmanın sonuçları, her yıl profesyonel turnuvalara katılan 14.000’den fazla oyuncudan, erkeklerde yalnızca 350, kadınlarda ise yalnızca 250 oyuncunun giderlerini karşılayabildiğini, 7000 oyuncunun ise neredeyse hiç para kazanamadığını göstermektedir. Bu durumun yanı sıra daha fazla sayıda genç oyuncu profesyonel serilere katılırken, ilk 100 içine giriş yapılması eskiye nazaran daha uzun bir zaman almaktadır.

Oyuncuların ve turnuva organizatörlerinin masraflarını azaltmak adına daha yerel bir seri şeklinde kurgulanan geçiş turunun devreye alınması planlanmaktadır. Bu girişim, daha fazla ülkeden daha fazla oyuncunun profesyonel tenise geçişteki bu yolda desteklenmesi ve olanaklarının artmasını sağlayacaktır.

Planlanan bu yapı, ITF, ATP ve WTA kendi aralarında hemfikir olduğunda tam olarak devreye alınacaktır. Bu yapıyla ATP ve WTA sıralamasında yer alan oyuncu sayısının 3000’den yaklaşık 750 erkek ve 750 kadın oyuncuya düşmesi beklenmektedir.

2019 yılından itibaren geçiş turu turnuvaları, ITF Pro Serisinde var olan $ 15.000 para ödüllü erkekler ve kadınlar turnuvalarının yerine geçerek, ATP ve WTA sıralama puanı vermek yerine ITF Giriş Puanı verecektir.

ITF geçiş turu ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=23Sk3RSsRuA

Puan Sistemindeki Değişiklikler
2019 kadın tenisinde, minimum $ 25.000 para ödülü sunan turnuvalar WTA Sıralama Puanı sunmaya devam edecektir. 2019 erkekler tenisinde, $ 25.000 dolarlık ITF Pro Seri turnuvaları ATP Sıralama Puanı ve ITF Giriş Puanı sunacaktır; bununla birlikte ATP Challenger turnuvalarındaki eleme turlarında da hem ATP Sıralama Puanı (tüm turnuvalarda) hem de ITF Giriş Puanı ($ 125.000 para ödüllü turnuvalara kadar) sunacaktır. 25 bin dolar para ödüllü turnuvalar, ATP/WTA sıralama puanı ile ödüllendiren en düşük seviye turnuvalar olacaktır (ATP puanları 25 bin dolarlık turnuvalarda sadece yarı final ve final aşamasında verilecektir). 2020 yılında, ATP puanları 50 bin dolarlık + H seviyesi ve üstünde olan turnuvalarda verilecektir. 2020 yılından itibaren, $ 25.000 para ödüllü erkekler turnuvalarının da geçiş turuna dahil olması ve sadece ITF Giriş Puanı sunması planlanmaktadır.

Bu sayede birçok oyuncu hem ITF Geçiş Turuna hem de ATP / WTA turnuvalarına katılacak ve bu yüzden hem profesyonel turda sıralamaya sahip olacak hem de ITF Giriş Turu sıralamasına sahip olacaktır. Bu yeni yapı altında, bu iki sisteme bağlı olan oyuncular ITF Giriş Puan sıralamasını, profesyonel turnuvalara giriş hakkı kazanmak için kullanabilecektir.

Rezerve Edilmiş Turnuva Kontenjanları
Aşağıdaki kriterlere göre başarılı genç ve ITF Geçiş Turu oyuncularının bir sonraki seviyeye daha çabuk geçebilmeleri için farklı sıralama sistemlerine dahil olan turnuvalarda oyunculara rezerve edilmiş kontenjan garantisi verilecektir.

Erkekler: ATP Challenger turnuvalarında (en fazla $ 125.000 para ödüllü) eleme kurasında turnuvaya başvuru yapan en yüksek ITF Giriş Puanına sahip oyuncular için kontenjan rezerve edilecektir. Rezerve edilmiş kontenjanların sayısı 2019 yılı sonrasında yapılacak araştırma ve gözlem ile belirlenecektir.

Kadınlar: $ 25.000 para ödüllü ITF Pro Serisi turnuvalarında en yüksek ITF Giriş Puanı sıralaması olan oyuncular için rezerve edilmiş 5 kişilik kontenjan vardır.

Gençler: ITF Gençler sıralamasında ilk 100’de yer alan oyuncuların katıldığı geçiş turu turnuvalarında ana tablo için rezerve edilmiş 5 kişilik kontenjan vardır.

Oyun Kuralları
ITF, ATP ve WTA yeni sistemi, yüksek puana sahip oyuncuların geçiş turu turnuvalarına katılmalarını önlemek ve kısıtlı gelire sahip diğer oyuncular için var olan olanakları arttırmak adına uygulayacaktır. Şu andaki sistemde dünya sıralamasının en üst basamağında yer alan 10 kadın ve 150 erkek oyuncu dışında kalan tüm oyuncular $ 15.000 para ödüllü turnuvalara katılabilmektedir. Bu yeni yapı altında ATP ve WTA sıralamasında yer alan birçok oyuncunun yalnızca profesyonel turnuvalara girmesi beklenmektedir.

2019 yılında ITF Geçiş Turu ana tablo biçimi nasıl olacak?
ITF Geçiş Turu ana tablo büyüklükleri:

Tekler: Ana Tabloda 32 oyuncu
- 17 oyuncuya direkt katılma hakkı
- Elemeden gelen 6 oyuncuya katılma hakkı
- 4 oyuncuya Wildcard ile katılma hakkı
- En iyi 5 ITF Gençler oyuncusuna katılma hakkı

Tekler: Ana Tabloda 24 oyuncu
- 20 oyuncuya direkt olarak katılma hakkı
- 4 oyuncuya Wildcard ile katılma hakkı

Çiftler: Ana Tabloda 16 oyuncu

ITF Pro Turnuvası ve ITF Geçiş Turu turnuvalarına direkt olarak kabul edilenlerin öncelikli sıralaması:
ATP/WTA Sıralaması
- ITF Giriş Puanı Sıralaması
- Ulusal Sıralamada ilk 500 oyuncu içinde yer alma
- Sıralaması olmayan oyuncular

Genç oyuncular bu değişimden nasıl etkilenecek?
- Yeni profesyonellik yolu, yetenekli genç oyuncuların Junior turnuvalarından, ilk 100 oyuncuya girmesi için yeni bir yapı oluşturacaktır.
- Gençlerde ilk 100’de yer alan oyuncular için ITF Geçiş Turu turnuvalarında rezerve edilebilen yer sayısı 5’e çıkarılacaktır.
- 25 bin dolar para ödüllü turnuvalar önemli Junior turnuvaları etrafında programlanıp kritik tarihler arasında karışıklık yaratmadan oyunculara her iki turnuvada da oynama imkanı sağlayacaktır.
- Junior turnuvalarından (e.g. Easter Bowl, National Clay Courts, National Hard Courts, etc) ITF Geçiş Turu ve profesyonel turnuvalara kadar olan Wildcard bağlantıları gözden geçirilmiş ve büyük olasılıkla genişletilmiş olacaktır.

2019 Yılının Yeni Sıralamalarının Tanıtılması
- ITF, ATP ve WTA sıralama sistemlerinin uygulanmasına 2018 yılının sonunda başlanacaktır.
- $ 15.000 dolar para ödüllü ITF Pro Serisi turnuvalarında kazanılan ATP veya WTA sıralama puanları ($ 25.000 dolar para ödüllü turnuvalarda veya Challenger eleme turlarda kazanılan ATP puanları da) 2018 yılında ITF Giriş Puanlarına çevrilecektir.
- ITF, ATP ve WTA 2018 yılı boyunca sıralamaları görünür kılacak, bu sayede bütün oyuncular profesyonel turdaki sıralamalarını ve ITF Giriş Puanı sıralamasını eş zamanlı olarak görebileceklerdir.

Daha Ucuz Ev Sahipliği Gereksinimleri 
Geçiş turu turnuvalarının düşük maliyet zorunlulukları olması sebebiyle turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için daha fazla ulusal kuruluşun talepte bulunması beklenmektedir. Turnuvaların uzunluğu Pro Serisi turnuvalarından daha kısa olacak ve elemeler dahil en fazla 7 günde tamamlanacaktır. Yeni sistemde, erkekler turnuvalarında şu an geçerli olan üst üste üç turnuvaya ev sahipliği yapma zorunluluğu yoktur; düzenleme gereksinimleri de azaltılacaktır. Bu sayede 2019 yılında turnuvaya ev sahipliği yapması beklenen ülke sayısı artacak ve daha fazla oyuncu için olanak sağlanacaktır.

NOT: Bu bilgiler, ITF’in 1 Şubat 2018 tarihinde yayınladığı basın bülteninden ve USTA’nın oyuncu bilgilendirme platformundan alınmıştır. Yeni sistem halen değerlendirilmekte olup, yukarıda belirtilenlerden farklı birtakım uygulamalara gidilebilir.

Gelişmeler netleştikçe Türkiye Tenis Federasyonu tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır.