Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Haftalık Analiz: 2 Ağustos

2 Ağustos 2010

A- A A+

 

Türk tenisinde yoğun geçen bir hafta geride kaldı. İstanbul Cup ve Avrupa Yaz Kupası'nın oynandığı haftada sporcularımız başarıyla mücadele ettiler.

Ürdün'de bulunan ENKA oyuncuları Amman ITF 2 turnuvasında boy gösterdiler. Cem İlkel çeyrek final gören isimler oldu.

Amman'da Cem İlkel çeyrek finalde Pakistanlı Samir İftikhar'a 6-1, 6-2, Sinan Tuna ise ilk turda Lüksemburglu Tom Diederich'e 6-3, 6-4 yenilerek elendi. Çiftlerde de İlkel/Tuna, Kuveytli Abdal/Bouhamad ikilisine 6-3, 4-6, 11-9'la mağlup oldu.

Turnuvada kızlarda Naz Karagöz ilk turda, Yağmur Akgül de ikinci turda turnuvaya veda etti. Naz Karagöz ise ilk turda Tunuslu Sarra Laguili'ye 6-1, 6-3 kaybetti. Çiftlerde ise Karagöz/Laguili, El Kamesh/Sayed'e 6-2, 6-2, Akgül/Hopper da Rashed/Nussrella'ya 2-6, 6-0, 11-9'luk setlerle boyun eğdi.

WTA takviminde bulunan ve ülkemizde düzenlenen İstanbul Cup'ta ise elemede üç, tekler ana tabloda üç, çiftler ana tabloda da dört sporcumuz boy gösterdi. Elemede mücadele eden Derya Turhan, Fransız Severine Bremond'a 6-0, 6-2'yle, Melis Sezer, Anastasiya Vasylyeva'ya 4-6, 7-5, 6-2'lik üç setle boyun eğdi. Irene Pavlovic'le karşılaşan Seda Arantekin, Fransız rakibine 6-1, 6-7(6), 6-2'lik setlerle kaybederek elendi.

Ana tabloda yer alan sporcularımızdan Çağla Büyükakçay, ilk turda çekişmeli bir mücadele sonunda Britanyalı Elena Baltacha'ya 7-5, 7-6(4) kaybetti. İlk turdaki diğer bir temsilcimiz Pemra Özgen, turnuvanın yarı finalistlerinden Alman Andrea Petkovic'e 6-2, 6-1 yenilirken Başak Eraydın da Avustralyalı Anastasia Rodionova'ya 6-1, 6-3'lük iki setin sonunda turnuvaya veda etti.

Çiftler ana tabloda bulunan Büyükakçay/Özgen çifti, ilk turda İpek Şenoğlu/Andrea Petkovic çiftini 6-3, 4-6, 12-10'luk setlerle mağlup etti. Hyuliya Velieva/Derya Turhan çifti de Sophie Lefevre/Klara Zakopalova'ya 6-0, 6-4 yenildi.

Avrupa Yaz Kupası'nda Türkiye iki yaş kategorisinde erkeklerde ve kızlarda mücadele etti. Beringen'de bulunan 16 yaş erkekler milli takımımız grupta Hırvatistan serisini 2-1 kazanırken yarı finalde Letonya serisini 2-1 kaybetti. 3./4. mücadelesinde de Türkiye, Portekiz'i 3-0 yenerek turnuvayı üçüncü sırada tamamlayarak büyük bir başarı elde etti.

Ankara'da bulunan 16 yaş kız milli takımımız da ilk seride 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti. Çek Cumhuriyeti'nde bulunan 18 yaş erkek takımız ise ilk seride İtalya'ya 3-0 yenildi. 5./6. mücadelesinde ise Bosna Hersek'i 2-1 yenerek beşinci oldu. İzmir'de bulunan 18 yaş bayanlar milli takımımız ilk seride Hırvatistan'a 3-0 yenilerek turnuvaya veda etti.