Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Haftalık Analiz: 19 Temmuz

25 Temmuz 2010

A- A A+

 

Geçtiğimiz hafta birçok sporcumuz yurtdışında düzenlenen turnuvalarda boy gösterirken lig maçları nedeniyle Türk tenisçilerinin azlığı dikkat çekti.

İtalya'nın Rimini kentinde düzenlenen 50 bin dolar para ödüllü ATP Challenger turnuvasında Marsel İlhan yer aldı. Türkiye’nin bir numarası, ilk turda Alman Denis Gremelmayr’a 6-2, 6-3’le kaybederek Davis Kupası’nın hemen ardından geçtiği turnuvada ikinci turu göremedi. 

Yunanistan’da düzenlenen ve ITF junior takviminde bulunan Preveze Kupası‘na Türk sporcular kalabalık bir kadroyla katıldı. Erkeklerde Durukan Durmuş çeyrek final, Can Çetinel ve Mert Dinç ilk turda elendi. Çifterde de Çetinel/Zelenkov’la Dinç/Durmuş ikilileri ilk turdan ileriye gidemedi.

Kızlarda ise İpek Soylu başarılı formunu devam ettirdi.Önceki hafta Yunanistan’da Korfu Kupası’nda çiftler şampiyonluğuna ulaşan İpek, Preveze’de de teklerde yarı final gördü. İpek/Hopper ikilisi çiftlerde ilk tur maçını kaybetti. Turnuvada yer alan diğer bir sporcumuz Yağmur Akgül, teklerde ve çiftlerde ilk turda elendi.

Avrupa Tenis Birliği’nin düzenlediği 12 yaş Bitola Açık’ta sporcularımız teklerde yarı final, çiftlerde final görmeyi başardı. Erkeklerde Kaya Göre yarı finale çıkarken çiftlerde Makedon partneri Stojan Stojanovski’yle ikinci turu göremedi.  Makedonya’da kızlardaki temsilcilerimizden Gizem Dönmez ilk tur, Sidal Ak ikinci turda yenilirken çiftlerde Sidal Ak ve Avustralyalı Julia Makridis  finalde, Gizem Dönmez ve Makedon Emilija Rakıcevic ilk turda kaybettiler.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen DEMA Kupası’na katılan sporcularımızdan tekler ana tabloda yer alan Gökberk Ergeneman ve SelenDeniz İgcioğlu ilk turda mağlup olurken Eren Şen, Efekan Şenolsun, Burak Çakmak ana tabloya kalamadı. Çiflerde Ergeneman/Şen çifti çeyrek final görürken Çakmak/Vladimirov ikilisi ilk turda elendi.

Ankara’da Hitit Kupası heyecanı yaşandı

Ankara Tenis Kulübü kortlarının ev sahipliği yaptığı Uluslararası Hitit Kupası, pazar günü oynanan maçlarla son buldu.

Avrupa Tenis Birliği takviminde bulunan Hitit Kupası’ndaerkeklerde Rumen Sergiu İoan Bucur şampiyon olurken kızlarda Ayla Aksu’yu yenen İtalyan İrene Adoncecchi mutlu sona ulaştı. Rumen Bucur yarı finalde tenisçimiz Egehan Sertkaya’yı mağlup etmişti.Çiftler kategorisinde ise erkeklerde Bucur/Efrim ikilisi Rumenlere turnuvadaki ikinci kupasını getirirken finalde Ayşenur Durmuş/BüşraKayrun çiftini yenen Yağmur Akdemir/Ekaterina Makarova kızları çiftler şampiyonu oldu.

Avrupa Gençler Şampiyonası başlıyor

Avrupa’da bu hafta gençler şampiyonası heyecanı yaşanıyor.Milli takımımızın 14, 16 ve 18 yaşta katıldığı turnuva 19-25 temmuz tarihinde üç ayrı kentte düzenleniyor.

İsviçre’de Klosters’te oynanacak 18 yaş şampiyonasında ülkemizi erkeklerde Alp Gölcüklü, Oğuz Yazıcı kızlarda da Melis Sezer, Ekin Bahıtlı temsil edecek. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 16 yaş şampiyonasında ise erkeklerde  Durukan Durmuş’la Fatih Taha Erün kızlarda ise Seda Arantekin, Başak Eraydın mücadele edecek. Aynı tarihlerde Çek Cumhuriyeti’nde Plzen’de gerçekleşecek olan 14 yaş şampiyonasında da kızlarda İpek Soylu, Büşra Kayrun erkeklerde MertAdanalı, Efekan Bülbül ülkemiz adına kortta ter dökecek.

Pemra Fransa’da

Milli tenisçilerimizden Pemra Özgen, bu hafta Fransa’nın güneydoğusunda 25 bin dolar para ödüllü Les Contamines-Montjoy turnuvasına katılacak. Erkeklerde de Tuna Altuna, İran’ın başkenti Tahran’dadüzenlenen F2 Futures turnuvasında mücadele edecek.Suriye’de 19-25 temmuz tarihlerinde oynanacak Uluslararası Amman Turnuvası’nda Cem İlkel, Sina Tuna ana tabloya direk katılırken Emir Işık eleme oynayacak. Kızlarda ana tabloya direk katılanlar Yağmur Akdemir ve Mina Saygı olurken Mina Güner Karamercan eleme müsabakalarına katılacak.Almanya’nın Delmenhorst şehrinde düzenlenen 12 yaş turnuvası 10. TC BW Junior-Tour’da Murat Gürel yer alırken Zeynep Lir de Hırvatistan’da oynanan Adriyatik Kupası'nda mücadele edecek.

Türkiye Tenis Federasyonu olarak tüm sporcularımıza başarılar dileriz.