Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Haftalık Analiz: 12 Temmuz

12 Temmuz 2010

A- A A+
Geçtiğimiz hafta Türk tenisçileri, yurt dışında oynadıkları turnuvalardan üç kupa ile dönerken, yoğun yaz programı bu hafta da devam edecek.
 
Çağla Büyükakçay’ın Valladolid’te şampiyon olduğu haftada birçok tenisçimiz yurtdışındaki turnuvalarda boy gösterdi. Çağla’nın tekler şampiyonluğunun yanı sıra ENKA oyuncuları İpek Soylu/Skye Hopper çifti Yunanistan’da düzenlenen Korfu Kupası’nda, Ege Tomey de partneri Büyük Britanyalı Mirabelle Njoze'yle Hollanda'da düzenlenen Meppel Uluslararası Açık'ta mutlu sona ulaştı. Kazanılan üç kupanın ardından Türk tenisi için başarılı bir hafta geride kaldı.
 
İspanya’nın Valladolid kentinde düzenlenen ITF turnuvasının finalinde Hong Kong'dan Ling Zhang'ı 7-6 ve 6-3'lük setlerle mağlup etmeyi başaran Çağla Büyükakçay, kariyerinin ikinci 25 binlik ITF zaferini kazandı. Yunanistan’daki Korfu Kupası’nda çiftlerde Skye Hopper’la yer alan İpek Soylu finalde Avusturyalı Grabher/Grieshofer'i 6-3, 6-4 yenip zafere ulaştı.
 
Şampiyonluğa ulaşan sporcularımızın yanı sıra birçok tenisçimiz de yurtdışında ülkemizi temsil etti. Suriye’de düzenlenen Mouhafaza Uluslararası ITF Junior turnuvasında yer alan Sultan Gönen, ikinci turda elendi. Hollanda’da Den Haag kentinde düzenlenen Leeuwenbergh ITF 4 Junior’a katılan Cahit Kapukıran, teklerde ikinci turda elenirken Sırp Petar Tomic’le katıldığı çiftlerde üçüncü tura kadar çıkmayı başardı. 
 
ITF Korfu Kupası’nda ise teklerde Durukan Durmuş, yarı finalde Avusturyalı Dennis Novak’a yenildi. Korfu’da yer alan diğer bir tenisçimiz Can Çetinel ise çeyrek finalde İtalyan Tommaso Metti’ye mağlup oldu. Çiftlerde de Çetinel/Durmuş ikilisi turnuvaya ikinci turda veda etti.Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Alp Gölcüklü, Wilson Cup’ın ilk turunda elemeden gelen Dominik Haider karşısında kaybetti.
 
Hollanda’da 14 yaş Meppel Uluslararası Açık’a katılan Ege Tomey, çiftlerde şampiyonluğa ulaşırken teklerde çeyrek finalde Alman Alexandra Bezmenova’ya yenildi. Bulgaristan’da düzenlenen Haskovo Kupası’nda 16 yaşta Gökberk Ergeneman ikinci turdan ileri gidemezken çiftlerde de Gökberk Ergeneman/Eren Şen ve Burak Çakmak/Efekan Şenolsun ikilileri ilk turda turnuvaya veda etti.
 
BU HAFTA
Tenisçilerimizin bu hafta da yoğun bir program ile raket sallayacaklar. Marsel İlhan, ATP Rimini Challenger'da 1 numaralı seribaşı olarak oynarken, ITF junior kategorisinde Sinan Tuna Mısır’da, Cahit Kapukıran Hollanda'da, Durukan Durmuş, Can Çetinel, Mert Dinç, Yağmur Akgül, İpek Soylu ise Yunanistan’daki Preveze Kupası’nda ülkemizi temsil edecek.

Erkeklerde Tuna Altuna, İran’da future turnuvasına katılıyor. Bayanlarda ise Ekin Günaysu, Slovakya’da düzenlenen 10 bin dolar toplam para ödüllü Piestany turnuvasına katılacak.

Makedonya’da düzenlenen 12 yaş turnuvası Bitola Açık’ta kızlarda Gizem Dönmez, Sidal Ak erkeklerde ise Kaya Göre yer alacak. 
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleşen DEMA Kupası’na ise 16 yaş tenisçilerimizden erkeklerde Furkan Şenlikçi, Gökberk Ergeneman, Burak Çakmak, Efekan Şenolsun, Eren Şen, Murat Memişoğlu kızlarda da Selen Deniz İğcioğlu turnuvaya katılıyor.