Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Avrupa Gençler Şampiyonası Başladı

25 Temmuz 2010

A- A A+

Tennis Europe'un düzenlediği yaş grupları Avrupa Gençler Tenis Şampiyonası, bugün üç ayrı yaş kategorisinde oynanan maçlarla başladı.


Avrupa Tenis Birliği'nin düzenlediği şampiyonada ülkemizi 14, 16, 18 yaş kategorilerinde toplam 12 sporcu temsil edecek. İsviçre'nin Klosters kentinde 18 yaş, Rusya'nın başkenti Moskova'da 16 yaş, Çek Cumhuriyeti'nin Pilzen kentinde de 14 yaş şampiyonaları yapılacak.  

İsviçre'nin Klosters kentinde oynanan 18 yaş şampiyonasında erkeklerde ilk turu maç yapmadan geçen Alp Gölcüklü, İsveçli Claudio Rivera'yla Oğuz Yazıcı da Bulgar Dimitar Kuzmanov'la ikinci tur karşılaşması oynayacak. Çiftlerde ise Gölcüklü/Yazıcı çifti İsrailli Belfer/Skripnik ikilisine 6-0, 6-3 kaybetti. 
Bu yaş kategorisinde ülkemizi temsil eden Melis Sezer ve Ekin Bahıtlı ilk turu bay geçtiler. Melis Sezer, İsrailli Rona Lavian'ı 4-6, 6-2, 6-0 yenerken Ekin de Bulgar rakibi Lidziya Marozava'yla oynayacak. Çiftlerde de turnuvaya ikinci turdan başlayan Bahıtlı/Sezer çifti ikinci turda İsviçreli Bleisch/Rossetti'ye 6-2, 6-3'le boyun eğdi.

Moskova'da oynanan 16 yaş kategorisinde ülkemizi erkeklerde temsil eden Taha Erün ilk maçında İsviçreli Adrien Bodmer'e 7-5, 6-1'lik setlerle karşı koyamadı. Norveçli Johan Skattum'la oynayan Durukan Durmuş da turnuvaya ilk turda veda etti. Norveçli raket karşılaşmayı 2-6, 6-3, 6-0'lik setlerle kazandı. Erün/Durmuş ikilisi çiftlerde de Alman Jannis Kahlke/Dominik Koepfer'e 6-4, 6-2 mağlup oldu. 
Rusya'da kızlar kategorisinde mücadele eden Başak Eraydın ilk maçında Makedon Iva Najdenova'yı 6-0, 6-1 yenerek ikinci tura yükseldi. Bu yaşta yer alan diğer bir sporcumuz Seda Arantekin ise ilk karşılaşmasında Hollandalı Daphne Van Den Heuvel'e 6-3, 7-6(3) biten iki setin ardından kabederek turnuvadan elendi. Çiftlerde de mücadele eden Eraydın/Arantekin ikilisi ilk turda maç yapmazken ikinci turda Masa Marc/Tina Rupert'le karşılaşacak.

Çek Cumhuriyeti'nin Pilzen kentinde oynanan 14 yaş kategorisinde ise ülkemizi erkeklerde Mert Adanalı ve Efekan Bülbül, kızlarda da İpek Soylu ile Büşra Kayrun temsil ediyor. Mert Adanalı ilk maçında Gürcü Aleksandre Bakshi'yi 6-1, 6-2 yenerek ikinci tura yükseldi. İlk turu bay geçen Efekan Bülbül ise ikinci turda Hırvat Orlando Popovic'e 6-2, 6-2 kaybetti. Bülbül/Adanalı çiftler mücadelesinin ilk maçında San Marinolu Marco de Rossi/Kevin Zonzini'yi 6-1, 6-1'le rahat geçti. Pilzen'de kızlardaki temsilcilerimizden İpek Soylu, Bulgar Vivian Zlatanova karşısında 6-4, 6-1'le kazanarak ikinci tura çıkarken Büşra Kayrun, Bulgar rakibi Julia Terziyska'ya 6-2, 6-0'la yenilerek turnuvaya veda etti. Kayrun/Soylu, çiftlerde ise Gürcü Karangozishvili/Nadibaidze'yi 7-6(1), 6-4'le saf dışı bırakarak ikinci tura yükseldi.