Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Türkiye Olimpiyata Hazırlık Merkezleri (TOHM) projesi hakkında

23 Aralık 2013

A- A A+

T.C Spor Bakanlığı tarafından, Rio-2016 ve Tokyo-2020 eylem planı kapsamında, spor altyapısını büyük oranda tamamlamış kentlerde olimpiyatlara sporcu yetiştirme merkezi kurulması kararlaştırıldı. Bu merkezlerin kurulması aşamasında Almanya'nın Köln ve ABD'nin Colorado kentleri ile Japonya'nın başkenti Tokyo'daki olimpiyat enstitüleri incelendi. Spora yatkınlık ve hangi branşlara eğilimin daha fazla olduğunun tespit edilmesi sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından, 12 kent 'spor kenti' ilan edildi.

 

Ankara'nın merkez olarak belirlendiği proje kapsamında, İstanbul, İzmir, Trabzon, Konya, Erzurum (kış sporları merkezi), Mersin, Antalya, Samsun, Bursa, Kayseri ve Şanlıurfa da olimpiyatlara farklı branşlarda sporcu yetiştiren iller olacak.

 

Olimpiyatlarda yarışan ve madalya kazanan sporcu sayımızın arttırılması amacıyla T.C Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen TOHM projesi 12 ilde faaliyete geçirildi. Tenis branşının da proje kapsamına dahil edilmesi ile birlikte başlayan süreç ve önümüzdeki dönemlerde yaşanacak gelişmeler hakkında tenis kamuoyu güncel olarak bilgilendirilecektir.

 

Proje; içeriği itibarıyla, yurdumuzun dört bir yanında daha önceden çeşitli amaçlar ve organizasyonlar için inşa edilmiş olan tesislerin etkin kullanılmasını da sağlayabilmek adına, sporcuların ve antrenörlerin yatılı kalacakları, akademik eğitimlerini çevre okullarda sürdürebilecekleri ve sporlarına özgü her türlü ihtiyacın tesisler bünyesinde sağlanacağı bir yapıda kurgulanmıştır.

 

Tenis branşından sorumlu Spor Genel müdür yardımcımız ve genel müdürlük çalışanlarıyla federasyonumuzun üst düzey yöneticileri ve teknik ekibi arasında gerçekleştirilen uzun toplantılar sonucunda; tenisin diğer branşlarla kıyaslandığında farklı dinamiklerinin ve gelişim evrelerinin olduğu, olimpik tenisçinin yetiştirilme sürecinde, bireyselliğin ve turnuvaların öneminin yanı sıra proje içeriklerinin tenisin iç dinamikleri gözetilerek farklı kurgulanması hususunda genel müdürlüğümüzle mutabakat sağlanmıştır.

 

Proje 3 etaplı planlanmıştır. 1. etapta Trabzon, Mersin ve İzmir üzerinden projeler başlatılacak, kısa bir süre sonra 2. etapta İstanbul devreye sokulacak ve 3. etapta Ankara ve Batman illerinde planlanan tesislerin inşasıyla birlikte proje tüm yurdu kapsayacak boyutlara ulaşacaktır.

 

Bu bağlamda 1. etapta Trabzon ve Mersin illerindeki merkezler altyapı projesi kapsamında ele alınıp, civar illerdeki sporcuların ve antrenörlerinin de gelişimine destek olacak nitelikte çalışmalar, eğitimler ve kamplar düzenlenecek şekilde faaliyet göstereceklerdir. Bölgesel altyapı merkezleri şeklinde işleyiş gösterecek bu illerimiz, kendi yetenek taraması ve yetenek seçimi projelerini yürütecek, bölgede geniş bir tenisçi tabanı oluşturulmasını sağlayacaklardır. Ayrıca farklı illerde ikamet eden üst düzey tenisçilerimize, bu illerde kısa süreli kamplar yapmak suretiyle, tenise yeni başlayan sporcu ve ailelerinin vizyon kazanması, ülkemizin başarılı örneklerinin yeni nesillerle etkileşiminin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kampların; illerdeki ve bölgelerdeki antrenörlerin eğitimi için de kullanılması proje kapsamının önemli bir ayağını oluşturmaktadır.

 

Tüm bu altyapı sisteminin başına; ismini önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağımız, ülkelere “Sporcu Gelişim ve Antrenör Eğitimi” projeleri üretilmesi konusunda büyük tecrübeye sahip bir antrenör getirilmesi; projelendirme, uygulama, değerlendirme ve koordinasyon görevlerinin kendisinin liderliğini yapacağı bir ekiple yürütülmesi planlanmaktadır.

 

Projenin 1. etabında yer alan bir diğer ilimiz olan İzmir’de ise; yaş gruplarında üst düzeyde tenis oynayan ve İzmir’de ikamet etmekte olan mevcut tenisçilerin ortak sistem dahilinde çalışmalar yürütmeleri esas alınmıştır.

 

Projenin 2. ayağında ise İstanbul’un Olimpik Sporcu Merkezi şeklinde konumlandırılması, diğer illerden ilköğretim çağını bitirmiş elit sporcuların İstanbul merkezinde konaklamalı şekilde çalışmalarının sağlanması adına proje geliştirilmesi planlanmıştır. Bu plan çerçevesinde en fazla 4 sporcuya 1 üst düzey antrenör tahsis edilmesinin yanı sıra; merkeze dünyaca ünlü tam zamanlı bir tenis kondisyoneri alınması veya oluşturulacak kondisyoner ekibine önemli bir uzmandan dönemsel danışmanlık alınması hedeflenmiştir. Bu bağlamda ülkemizdeki tenis kondisyonerliği eğitimleri de bu ekibin yanı sıra yurt içindeki uzman akademisyenlerden de oluşturulacak bir heyet tarafından verilecektir. 

 

Olimpik merkezde sporculara diyetisyen, masaj hizmetleri, psikolojik danışmanlık, fiziksel testler ve kişiye özgü antrenman programlanması dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey hizmet birlikte sunulacaktır.

 

Bu proje kapsamına dahil edilecek sporcu ve antrenörlerin listesi federasyonlardan istenmiş olup, federasyonumuzun projeye özgü hazırladığı stratejik plan çerçevesinde isimler genel müdürlüğümüze bildirilmeye başlanmıştır. Bu isimlerle ilgili ekleme ve değişiklik yapma hakkı baki olup, projeye bağlılık ve uyum göstermeyen sporcu ve antrenörler yeni isimlerle değiştirilecek, ayrıca süreç içinde yeni sporcular projeye dahil edilecek ve bu isimler tenis kamuoyuna duyurulacaktır.

 

İsim Listeleri belirlenirken, sırasıyla aşağıdaki kriterler gözetilmiştir;

 

1.    Olimpiyatlara dünya klasmanı ve performans olarak en yakın sporcular

Kızlar:
Pemra ÖZGEN
Başak ERAYDIN
Melis SEZER
İpek SOYLU

 

Erkekler:
Tuna ALTUNA
Barış ERGÜDEN
(Çağla ve Marsel farklı bir kapsamda hale hazırda desteklendikleri için isimleri bildirilmemiştir.)

 

2.    Projenin yürütüleceği illerde ikamet eden ve o ile özgü projenin içeriğiyle örtüşen isimler; 

 

TRABZON

Kızlar:
Selin BİLGİN – 2004
Ezgi BOZALİOĞLU – 2005

 

Erkekler:
Sami Çoşkun ÇEBİ – 2004
Mustafa SANCAKLIOĞLI – 2004
Alkım ALTIPARMAK – 2003
Enes Emre BİRİNCİ – 2003

 

İZMİR

 

Kızlar:
Ege TOMEY – 1997
Zehra Lara Tekbaş – 2000

 

Erkekler:

 

Ulaş Boran ULUSOY - 2001
Çağatay Sami SÖKE – 1998
Ege Melih AZKARA – 1998
Oğuzhan CEYLAN – 1998
Alp ŞENTAY – 1998
Mehmet Basri BEYAZIT - 1997
Sırrı Can KORKMAZ – 1997
Berk Mircea İliescu - 1997
Kaya GÖRE – 1999

 

3.    Federasyon Olimpik Merkezinde başlatılan pilot proje çerçevesinde federasyon antrenörü Serkan Akın DİLEK kontrolünde çalışmaya başlayan sporcular;

 

Anıl YÜKSEL - 1991
Durukan DURMUŞ – 1995
Sefa SULUOĞLU – 1994

 

4.    Yaş gruplarında son dönemlerde üst düzey başarı gösteren sporcular;

 

Kızlar:

İnci ÖĞÜT – 1999
Öykü BOZ – 1998
Betina TOKAÇ – 2002
Berfu CENGİZ – 1999

Erkekler:

Ergi KIRKIN – 1999

 

5.    Klasmanlarında üst sıralarda olmalarına,  milli takımlarda veya kamplarında yer almalarına karşın illerinde ihtiyaç duydukları antrenman ortamını sağlayamayan sporcular;


Kızlar:

Sultan GÖNEN – 1995
Melis BAYRAKTAROĞLU – 1997
Ayla AKSU – 1996
Muazzez DEMİRCİ – 1999
Deniz PAYKOÇ – 1998
İpek ÇEVİK – 2000

 

Erkekler:

Oğulcan DENİZ – 1997
Enver Arda ÜZÜMCÜ – 1996
Altuğ ÇELİKBİLEK – 1996
Muhammet Haylaz – 1995

 

Not: 5. Maddede il dışından isimler belirlenirken, 2000 doğumlu ve yaşça daha büyük sporcular göz önüne alınmıştır. Bu sporcuların profesyonellik adına eğitim sistemlerini tenise göre planlamış olmaları tercih sebebi olmuştur. Yakın zamanda yeni isimlerle liste genişletilecektir. Listede isimleri yazılı sporcular, Genel müdürlük tarafından uygun görüldükleri takdirde, uygun bulunan miktarlarda T.C Spor Bakanlığı tarafından, kariyerlerine destek olması amacıyla aylık maaşa bağlanacaklardır.

 

Gelişmeler tenis kamuoyuyla paylaşılmaya devam edecektir.

 

Bilgi için: teknikkurul2013@ttf.org.tr

 

Projenin sahibi olan T.C Spor Bakanlığı’na ve bizlere her türlü desteği sağlayan Spor Genel Müdürlüğü’ne tenise yapmış oldukları katkıdan ötürü sonsuz teşekkür eder, projenin Türk tenisine ışık olmasını dilek ve temenni ederiz.

 

Saygılarımızla

 

Türkiye Tenis Federasyonu