TTF i-kort Sık Sorulan Sorular


Yeni Başvuru - Şifre

Yeni sporcu başvurusu yapmak istiyorum.
Yeni sporcu başvuruları i-kort üzerinden yapılmaktadır. i-kort ana sayfasının sol tarafındaki menünün alt kısmında yer alan "Yeni Oyuncu Başvurusu" butonuna tıklayın. Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurun. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra sayafın altında yer alan yeşil renkli "Devam" butonuna tıklayın. Karşınıza gelen yeni ekranda daha önceden doldurmuş ve hazırlamış olduğunuz oyuncu tescil belgesi, kimlik fotokopisi ve dekontu sisteme ekleyin, "Gönder" tuşuna basın. Bu işlem sonunda belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize geçici bir şifre gelecektir. Aynı zamanda başvurunuz federasyon yetkilisine de iletilecektir. Federasyon yetkilisi başvurunuzu inceleyip onay vermeden önce sistemde sporcu olarak bir işlem yapmanıza olanak bulunmaz. Size verilmiş olan geçici şifre başvurunuzda herhangi bir eksiklik varsa sisteme bağlanıp bu eksikleri gidermenize imkan tanımak içindir. Federasyon yetkilisi başvurunuza onay verdiğinde size bir lisans numarası ve şifre iletilecektir. Bu bilgiler iletildiğinde artık sporcu olarak sisteme bu bilgiler ile bağlanabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Hiçbir kulübe bağlı değilim. Kulüp bilgisine ne yazmalıyım?
Hiçbir kulübe bağlı olmayan sporcular ferdi sporcu olarak yarışmalara katılmaktadır. Başvurunuz sırasında kulüp adı belirtmeniz gereken yerlerde ferdi seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.
i-kort hesabımın şifresini unuttum, ne yapabilirim?
i-kort ana sayfasında sol taraftaki menüden "Şifremi unuttum" butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfadaki e-posta adresine kayıt olurken belirtmiş olduğunuz e-posta adresini ve yine sayfada karşınıza gelen kontrol metinini girip, "Gönder" butonuna tıklayın. Yeni şifreniz e-posta adresinize yollanacaktır. E-posta adresine kayıt olurken vermiş olduğunuzdan farklı bir e-posta adresi verirseniz yeni şifre gönderilmez, sistem kayıtlı olan e-posta adresiniz ile vermiş olduğunuz e-posta adresinizi karşılaştırır, ancak her ikisinin aynı olması durumunda yeni şifrenizi yollar.
i-kort hesabımın şifresini nasıl değiştirebilirim?
Şifrenizi değiştirmek için lisans numaranız ve mevcut şifreniz ile sisteme giriş yapın. Karşınıza gelen ekranın sol tarafındaki menünün altında "Şifre Değiştir" seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen ekranda önce mevcut şifrenizi sonra da yeni şifrenizi iki kez girin.
i-kort farklı sporcular için aynı e-posta adresini kabul etmiyor, neden?
Sporcular ile iletişim, bilgilendirme ve şifre işlemlerinin tümü kayıtlı e-posta adresleri üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle her sporcunun sadece kendisine ait bir e-posta adresinin olması gerekmektedir. Yeni bir sporcu kayıt olduğunda ya da bir sporcu e-posta adresini değiştirdiğinde sistem tüm kayıtlı e-posta adreslerini kontrol eder, aynı e-posta adresi daha önce kayıt edilmişse izin vermez.
i-kort hesabımdaki e-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?
Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, hesabınıza giriş yapıp, sol taraftaki "Bilgilerim" butonuna tıklayın. Gelen bilgileriniz arasında e-posta hesabınızın olduğu bölüme yeni e-posta hesabınızı yazıp "Güncelle" butonuna tıklayın. Eğer şifrenizi unuttuğunuz için sisteme giriş yapamıyor ve kayıtlı olan e-posta hesabınızı da artık kullanmıyorsanız, performans@ttf.org.tr adresine adınızı, soyadınızı, lisans numarasınızı, e-posta adresinizi neden değiştirmek istediğinizi ve yeni e-posta adresinizi içeren bir e-posta yollamanız gerekmektedir. Federasyon yetkilileri gerekli incelemeleri yaptıktan sonra e-posta adresinizi değiştireceklerdir.
Lisans kartımı nasıl alabilirim?
Performans sporcuları için artık basılı lisans kartı kullanılmamaktadır. i-kort hesabınızdaki bilgiler sporcunun lisans kartı yerine geçmektedir. Resmi makamlara ve/veya okul gibi kurumlara bilgi amaçlı yazı vermeniz gerekiyorsa performans@ttf.org.tr adresine Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı adı altında dilekçe göndermeniz durumunda yazı tarafınıza gönderilecektir.
Sporcu vize, lisans ücretlerini nasıl öğrenebilirim?
16 yaşında veya daha küçük yaşta olan sporcular lisans, vize ve tescil ücretlerinden muaftır.

Turnuva İşlemleri

Bir turnuvaya nasıl kayıt yaptırabilirim?
Bir turnuvaya kayıt yaptırmak için önce hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden "Katılabileceğim Turnuvalar" butonuna tıklayın. Karşınıza gelecek ekranda katılabileceğiniz tüm turnuvalar görünecektir. Tek yapmanız gereken katılmak istediğiniz turnuvanın satırında bulunan "Katıl" butonuna tıklamaktır. Turnuvaya katılımınız gerçekleştiğinde hem kayıtlı e-posta hesabınıza onay bilgisi gelecek, hem de katıldığınız turnuva katılabileceğiniz turnuvalar bölümünden silinerek, kayıt olduğum turnuvalar bölümüne eklenecektir. Her turnuvanın son katılım tarihi, geri çekilme tarihi turnvanın bilgi ekranında belirtilmektedir. Turnuvanın bilgi ekranına i-kort sisteminden önce "Turnuvalar" sonra da detayını görmek istediğiniz turnuvanın "Detay" linkine tıklayarak erişebilirsiniz.
Bir turnuvaya nasıl öncelik belirtebilirim? Öncelik belirtmek ne demek?
Bir sporcu aynı hafta sadece tek bir turnuvada yer alabilir. Ancak birden fazla turnuvaya kayıt olabilir. Bu durumda hangi turnuvasını öncelikli olarak oynamak istediğini sistemde belirtmesi gerekmektedir. Herhangi bir işlem yapılmadığı zaman ilk kayıt yapılan turnuva sistem tarafından öncelikli olarak kabul edilir. Turnuvalara kayıt olduktan sonra önceliğinizi son kayıt tarihine kadar istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Önceliğinizi değiştirmek için hesabınıza giriş yaptıktan sonra "Katılabileceğim Turnuvalar" seçeneğinden tüm turnuvaları görüntüleyin. Katılmış olduğunuz turnuvalarda öncelik belirlemenizi sağlayan butonlar bulunmakta, ayrıca aynı hafta kayıt yaptırmış olduğunuz turnuvalar arasında hangisinin öncelikli olduğu da belirtilmektedir. Bir turnuvanın kayıt tarihinin sona erdiği günün sonunda sistem otomatik olarak öncelikli olmayan turnuvalardan isminizi silecek, sadece öncelikli olan turnuvada isminizi bırakacaktır.
Turnuvadan nasıl geri çekilebilirim, geç geri çekilmek ne demek?
Daha önce kayıt yaptırmış olduğunuz bir turnuvadan geri çekilmek için önce hesabınıza giriş yapın. Sol taraftaki menüden "Katılabileceğim Turnuvalar" butonuna tıklayın. Karşınıza gelen listede kayıt yapmış olduğunuz turnuvaları göreceksiniz. Hangi turnuvadan geri çekilmek istiyorsanız, o turnuvanın satırında bulunan "Geri Çekil" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Her turnuvanın bilgi ekranında geri çekilim tarihinin ne olduğu belirtilmiştir. Bu tarihten önceki istediğiniz bir günde geri çekilebilirsiniz. Geri çekilimde herhangi bir sınırlama yoktur, yıl içinde istediğiniz kadar turnuvadan geri çekilim yapabilirsiniz. Geri çekilme süresini kaçırmışsanız geç geri çekilim yapma imkanınız bulunmaktadır. Geç geri çekilim turnuvanın başlamasından önceki Perşembe gününe kadar yapılabilir. Her sporcunun bir takvim yılı içinde 2 adet geç geri çekilim hakkı bulunmaktadır. Bu hakların kullanılması durumunda sporcu geç geri çekilim yapamaz. Geç geri çekilim yapmak için geri çekilim sürecinin aynısı uygulanır, bu kez karşınıza "Geri Çekil" butonu yerine "Geç Geri Çekil" butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak geç geri çekiliminizi yapabilirsiniz.
i-kort'ta puanlar güncellenmesine rağmen turnuvaya katılım puanları değişmiyor?
Klasman puanları her hafta güncellenmesine karşın güncellenen bu puanların turnuva katılım puanlarını etkilemesi belli bir tarihte durdurulmaktadır. Bu tarih aksi belirtilmediği sürece turnuvanın başlamasından 15 gün öncedir. Turnuvaya kimin katılabileceğini belirlemek, sporculara yolculuk planlarını yapmak için zaman tanımak gerektiği için bu yöntem bir zorunluluk olup, tüm dünyada uygulanmaktadır.
Turnuva kura çekimi sırasında listedeki puanlar yerine başka puanlar uygulanıyor?
Bir turnuvadaki sporcuların puanları turnuvanın başlamasından 15 gün önce sabitlenmektedir. Böylece hangi sporcu ana tablo oynayacak, hangi sporcu eleme tablosunda yer alacak belirlenmektedir. Turnuva sırasında seri başlarının belirlenmesi ise o andaki güncel puanlara bakarak yapılmaktadır. Bu yüzden seri başlarının turnuva listesindeki puanları ile turnuvadaki seri başı sıralamaları farklılıklar gösterebilir. Bu tüm dünyadaki turnuvalarda uygulanan yöntemdir.
Çiftler turnuvasında takımların puanları nasıl belirleniyor?
Sporcuların tekler klasmanı ayrı, çiftler klasmanı ayrı tutulmaktadır. 2015 yılı başından itibaren çiftler takımlarının puanları sporcuların çiftler klasmanındaki güncel puanların toplanması ile hesaplanmaktadır.

Klasman - Puan

Klasman nasıl hesaplanıyor, ne zaman güncelleniyor?
TTF tek klasman sistemini uygulamaktadır. Tek klasman sisteminde tüm sporcular tek bir listede yer almakta, katılabildikleri turnuvalardan aldıkları puanlarına göre sıralanmaktadırlar. Hangi turnuvadan kaç puan alındığını görmek için i-kort sistemindeki sol taraftaki menüde yer alan "Puan Cetvelleri" butonuna tıklayın. Hangi yaştaki sporcunun hangi turnuvalara katılabileceğini, hangi yaş grubunda kaç turnuvasının puanlarının sayılacağını öğrenmek için "Müsabaka ve Klasman Talimatı" 'na bakabilirsiniz. Bu talimata TTF'nin web sayfasından önce "Kurumsal" sonra da "Talimatlar" seçeneğini tıklayarak erişebilirsiniz. Klasmanlar her hafta Salı günü sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır. TTF'nin düzenlemiş olduğu turnuvalardan alınan puanlar otomatik olarak sporcunun puanlarına yansıtılır.
Hangi turnuvalarımın sayıldığını nereden görebilirim?
Klasman listesinde sporcuların toplam puanları görünmekte ancak bu puanların hangi turnuvaların puanlarının toplanması sonucunda elde edildiği görünmemektedir. Sporcunun katılmış ve puan almış olduğu tüm turnuvaları görüntülemek, hangi turnuvalarının toplama etki ettiğini görebilmek için klasman listesinde sporcunun adının olduğu satırın sonunda yer alan "Detay" linkine tıklamanız gereklidir. Bu linke tıkladığınızda karşınıza gelen listede, sporcunun yaş gruplarında ve hafta sonu turnuvalarında oynamış olduğu tüm turnuvalar, bu turnuvalardan almış olduğu puanlar görünecektir. Hangi turnuvalarının toplam puanına etki yaptığını görmek için en sol sütuna bakmanız gereklidir. "Sayılan" başlığına sahip bu sütunda bazı turnuvaların yanında "X" işaretini göreceksiniz. Bu turnuvalar toplama etki eden turnuvalardır.
Alınan bir puanın 52 hafta durması ne demek?
Bir sporcu herhangi bir turnuva oynadığında aldığı puan turnuvanın tarihi ile birlikte kaydedilir. Bu almış olduğu puan 52 hafta boyunca geçerli olur, 52 hafta bittikten sonra ise silinir.
Turnuvaya katıldım, puan aldım ama toplam puanım düştü, neden?
TTF'na en sık yapılan başvurular bu konuda olmaktadır. Sporcunun oynamış ve puan almış olduğu her turnuva doğrudan klasman puanlarına eklenmez. Hafta sonu turnuvalarında kaç turnuva oynamış olursa olsun, en iyi 4 turnuvasının puanı toplam puanına eklenir. Yaş grubu turnuvalarından da kendi yaş grubunda en iyi 3, bir üst yaş grubu turnuvalarından en iyi 3 ve diğer yaş grubu turnuvalarından da en iyi 4 adedi toplam puana eklenir. (18 yaş grubu ve büyüklerde bu gruplandırma farklıdır, her yaş grubu gruplandırmasını Müsabaka ve Klasman Talimatına bakarak öğrenebilirsiniz) Sporcunuzun oynamış olduğu son turnuvadan almış olduğu puan en iyi puanları arasına girebilecek durumda değilse o zaman toplam puanında bir değişiklik olmaz. O hafta daha önce oynanmış ve puan alınmış bir turnuvanın 52. haftası dolmuş, bu yüzden de sporcunun puanlarından silinmiş olabilir. Böyle bir durum olduğunda silinen puanın yerine başka bir turnuvadan alınmış daha düşük bir puan geçer, ancak toplam puanda düşme olur. Puanların değişimini ve hangi puanların sayıldığını görmek için puan değişimi olan iki haftanın klasmanlarını listeleyip, detaylarına bakabilirsiniz. Bu şekilde hangi turnuvaların sayıldığını görüp karşılaştırma imkanınız olacaktır.
Uluslararası turnuvaya katıldım. Ama aldığım puanlar klasmanda yok?
Uluslararası turnuvalardan alınan puanların sporcuya işlenebilmesi için TTF'na başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru uluslararasipuan@ttf.org.tr adresine e-posta yollayıp, katılmış olduğunuz turnuvanın ismini ve almış olduğunuz dereceyi belirtmek yolu ile yapılır. TTF yetkilileri başvurunuzu inceleyecek ve başarınıza karşılık gelen puanı işleyecektir.

Diğer

Transfer işlemleri nasıl yapılır?
Transfer işlemlerinin yapılması için önce sporcunun kendi hesabına giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapıldığında sol taraftaki menüden "Değişiklik Talepleri" butonuna tıklanır. Sporcunun bağlı olduğu kulüp ve çalıştığı antrenör bilgileri gösterilir. Kulüp değişikliği yapmak için "Değiştir" 'e tıklanır. Yeni kulübünün ismi yazılır ve "Onay" tuşuna tıklanır. Sporcunun kulüp değişikliği talebi otomatik olarak ilgili kulüplere iletilir ve kulüplerin onay vermeleri beklenir. Kulüpler onay verdikten ve varsa transfer ücreti ödendikten sonra federasyon yetkilisi kulüp değişikliğini onaylar. Kulüpten ferdiye transfer işlemi ücretsizdir. Sporcu değişiklik talebini doldururken yeni kulübü yerine ferdi seçeneğini seçer. Mevcut kulübü onay verdikten sonra federasyon yetkilisi de onaylar ve transfer işlemi gerçekleşir. Ferdiden herhangi bir kulübe geçişte de sporcu yeni kulübünün ismini seçer, yeni kulübü onayladıktan ve varsa transfer ücreti ödendikten sonra federasyon yetkilisi onay verir. Antrenör değişikliği isteklerinde ise sporcu yeni antrenörünün ismini yazar ve onaylar. Değişiklik isteği eski ve yeni antrenörlerine otomatik olarak iletilir. Antrenörler onay verdikten sonra federasyon yetklisi değişikliği onaylar.