Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

18 Yaş Milli Takım Seçmeleri

23 Mayıs 2017

A- A A+

Türkiye Tenis Federasyonu teknik kurulu tarafından 18 Yaş Milli Takımları'nın belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde uygulanmasına oy birliğiyle karar verilen hususlar aşağıda gerekçeleriyle sıralanmıştır.

18 yaş grubundaki sporcuların bir kısmının profesyonelliğe geçiş yapmış olmaları, bir kısmının da geçiş evresinde bulunmaları sebebiyle kariyerleri için büyük önem arz eden turnuvalardan oluşan bir müsabaka takvimleri bulunabilmektedir. Bu seviyedeki sporcuların seçme turnuvası oynamaksızın milli takıma kabulleri, gerek sporcularımızın başarılarının onurlandırılması ve kariyer hedeflerinden geri kalmamaları, gerekse de milli takımımızın en iyi şekilde temsilinin sağlanması adına önem arz etmektedir. Bu kapsamda aşağıdaki kriterleri sağlayan sporcuların seçme turnuvası oynamaksızın milli takıma kabullerine karar verilmiştir.

*Milli takım müsabakalarının düzenleneceği yıl içerisinde herhangi bir zaman diliminde belirlenen klasman hedefini tutturmak milli takıma doğrudan kabul için yeterlidir.

**Yaşlar takvim yılı esasına göre hesaplanır.

Milli Takım müsabakaları (18 yaşta kış kupası oynanmadığı için, sadece yaz kupalarını kapsar) bilindiği üzere iki (2) tek bir (1) çift maçı üzerinden oynanmaktadır. Birçok eşleşmede serinin galibini çiftler maçı belirlemektedir. Bu bağlamda takımlarımız iyi bir çiftler oyuncusuna ihtiyaç duymaktadır, lakin mevcut seçme sistemi bu şartı her zaman sağlayamayabilmektedir. Bilindiği üzere çiftler tenisi sporcular için farklı bir kariyer hedefi olabilmektedir. Ülkeler Fed Cup ve Davis Cup seviyesinde iyi birer çiftler takımına ihtiyaç duymakta ve kadro seçimlerini çoğunlukla bu paralelde gerçekleştirmektedirler. Fed ve Davis Cup takımlarınların hazırlığı niteliğindeki 18 Yaş Milli Takımları'nın belirlenmesinde de çiftler performansının göz önüne alınması amacıyla aşağıdaki tablodaki klasman hedefini yakalayan sporcu/sporcular içerisinden en yüksek klasmana sahip 1 (bir) sporcu milli takıma doğrudan kabul edilir.

 

Yaz Kupası takımları oluşturulurken;

 

- 2 (iki) sporcu tekler klasman kriterlerine, 1 (bir) sporcu çiftler klasman kriterlerine göre belirlenir. Çiftler klasman kriterini sağlayan sporcu olmaması ve tekler klasman kriterini sağlayan 3. (üçüncü) sporcu olması durumunda, bu sporcu da doğrudan takıma dahil edilir.

- Çiftler klasman kriterini sağlayan 1(bir)’den fazla sporcu olması halinde sadece en yüksek klasmanlı sporcu kadroya girmeye hak kazanır.

- Aynı sporcunun hem tekler hem çiftlerde klasman kriterini sağlaması halinde; çiftler klasman kriterini sağlayan en yüksek klasmanlı diğer sporcu da doğrudan milli takıma girmeye hak kazanır.

- Kriterleri sağlayan sporcu sayısının kadro sayısından fazla olduğu durumlarda yaşa bakılmaksızın en yüksek klasmanlı sporcular kadroya doğrudan girmeye hak kazanırlar.

- Avrupa Şampiyonası'na (European Championships) katılım gösterecek 2 (iki) sporcu sadece tekler kriterlerine bağlı olarak belirlenir.

- Milli takım seçme turnuvası, kadroda boş yer kalması durumunda oynanacaktır.

- 1 sporculuk yer kalması durumunda; turnuvanın şampiyonu milli takıma doğrudan dahil edilir. Finalist sporcu herhangi bir sebepten kadroya giren sporcunun gelememesi durumunda kadroya dahil edilir.

- 2 sporculuk yer kalması durumunda; milli takım seçmelerinde kullanılan feed-in consolation formatında turnuva oynanır. Final oynayan sporcular doğrudan kadroya girerler. Herhangi bir sebepten kadroya giren sporcunun gelememesi durumunda feed-in tablosunun kazananı kadroya dahil edilir.

- Klasmanların eşitliği halinde yaşı küçük olan sporcu (yıl/ay/gün) öncelik kazanır.

Tüm bu bilgiler ışığında milli takıma doğrudan girmeye hak kazanan sporcularımız:

Erkeklerde; Ergi Kırkın ve Yankı Erel (ITF JR tekler)

Kızlarda; Berfu Cengiz (WTA tekler), Doğa Selen Takunyacı (WTA çiftler)

Sporcularımızı ve emeği geçenleri kutlar, milli takım müsabakalarında başarılar dileriz.

Not: Sporcularımızın katılım durumlarını performans@ttf.org.tr adresine yazılı bildirmelerini müteakip turnuva formatları belirlenecektir.

TTF Teknik Kurulu