Milli takım maç puanlarını çevirerek kazandı

Fed Cup'a Belarus yenilgisiyle başlayan milli takımımız ikinci sınavını komşumuz Bulgaristan önünde verdi. Bulgaristan'ı 2-1'lik skorla mağlup eden millilerimiz grubundaki ilk puana da imza koydu.

 

Belarus maçında olduğu gibi kaptanımız Alaaddin Karagöz'ün Pemra Özgen'i tercih ettiği ilk tekler maçına Bulgaristan Izabella Shinikova'yla çıktı. WTA listesinde 365. sırada bulunan Shinikova, temsilcimiz Pemra Özgen'i 2-6, 6-3, 4-6'lık set skorlarıyla mağlup edince komşumuz seride öne geçti.

 

İkinci tekler maçında 1 numaramız Çağla Büyükakçay raket salladı. WTA sıralamasında 242. basamakta bulunan Elitsa Kostova'yla karşı karşıya gelen tenisçimiz ilk seti 7-6 kazandıktan sonra ikinci seti kolay kopartarak (6-1) seride eşitliği sağladı.

 

Galibiyeti belirleyecek çiftler maçında her iki ülke de tekler oyuncularıyla çıktı. Milli takımımızda Mersin Oyunları altın madalya sahibi Çağla / Pemra çifti, Shinikova / Kostova çiftiyle karşılaşırken, ilk seti Bulgar partnerler 5-7 kazandı.

 

İkinci sette kontrolü ele geçiren millilerimiz 6-1'le eşitliği yakalarken, kritik final setine de moralli girdi. Final setinde 9. oyunda 3-5 geride bulunan tenisçilerimiz servis attıkları oyunda rakibe 2 kez maç puanı şansı sundular ancak bunları geri püskürterek umutlarını 10. oyuna taşıdılar.

 

Kritik 10. oyunda mutlaka servis kırmak zorunda olan çiftimiz amaçlarına ulaşıp skoru 5-5'e getirirken, bu moralle devam ettikleri diğer 2 oyunu da alarak seti 7-5 kazanmayı başardı.

 

Tekler maçlarında 1 mağlubiyet, 1 galibiyet alan Fed Cup Milli Takımımız, çiftlerde kazandığı bu maçla seriyi 2-1 önde noktaladı ve son maçlar öncesi avantajı eline geçirdi.

 

Grubunda kalmak için son maçını Portekiz'le yarın oynayacak olan tenisçilerimizi ve kaptanımız Alaaddin Karagöz'ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.