Türkiye, 2025 ITF Masters Dünya Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapacak

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) yaptığı açıklamada farklı yaş gruplarında gerçekleşecek Masters Dünya Şampiyonasına Türkiye, Portekiz, ABD ve Hırvatistan’ın 2025 yılında ev sahipliği yapacağını duyurdu. Masters Dünya Şampiyonası’nın Türkiye ayağı 9-22 Mart 2025 tarihleri arasında Alibey Club Manavgat’ta gerçekleşecek.

Dört ülkenin her biri 2025 Dünya Takım Şampiyonasının 30+ ile 85+ arasındaki belirli yaş gruplarına ve 2025 Dünya Ferdi Şampiyonasının 30+ ile 90+ arasındaki yaş gruplarına ev sahipliği yapacak.

ITF Masters Komitesi, 2025 Dünya Şampiyonası için dört ülkeye ev sahipliği yapma hakkı tanıyan 2024 yaklaşımını sürdürdü.

ITF yaptığı açıklamada, dört ev sahibi modelinin çeşitli bölgelerdeki oyuncuların daha fazla müsabaka oynamalarına fırsat sağlayan bir strateji olduğunu belirterek son yıllarda Dünya Şampiyonalarına katılımın arttığı ifadelerine yer verdi.

Ali Bey Club Manavgat kortlarında geçtiğimiz yıllarda son derece başarılı etkinliklere imza atıldığının altını çizen ITF, 2025'te de tekrar şampiyonaya Ali Bey Club Manavgat’ın ev sahipliği yapacağını belirtti.

ITF World Tennis Masters Tour 2025 Dünya Milli Takımlar ve Ferdi Şampiyonaları etkinliklerinin Türkiye programı aşağıdadır:

30, 35, 40, 45 Yaş Kategorisi Dünya Takım Şampiyonaları Alibey Club, Manavgat, Türkiye/9 Mart Pazar-14 Mart Cuma 2025

30, 35, 40, 45 Yaş Kategorisi Dünya Ferdi Şampiyonaları Alibey Club, Manavgat, Türkiye/15 Mart Cumartesi-22 Mart Cumartesi 2025

ITF Başkanı David Haggerty şampiyonalar ile ilgili olarak şunları söyledi: “ITF'in Masters Tur vizyonunun temelinde, tenisi 30 yaş ve üzeri kişiler için dünyanın en çok katılım sağlanan sporu haline getirme amacı yatmaktadır. ITF Dünya Tenis Masters Turu aracılığıyla, tenis tutkunlarına sadece rekabetçi tenis tutkularını tatmin etmeleri için değil, aynı zamanda tenisin teşvik ettiği paha biçilmez topluluk, dostluk ve refah bağlarını kucaklamaları için yollar açıyoruz. Ayrıca, tenisin her yaştan oyuncu için benzersiz fiziksel sağlık faydaları sağladığını hepimiz biliyoruz. Masters Turu her yaştan oyuncuya bunu deneyimleme şansı vermektedir. Uzun vadede, farklı bölgelerde şampiyonalara ev sahipliği yaparak Masters Turunu genişletmeyi hedefliyoruz. Dünya Şampiyonaları, dünyanın dört bir yanından gelen oyuncuların ülkeleri için tüm gücüyle mücadele ettiği, eşsiz bir gösteri ve dostluk turu örneği oluşturmaktadır. ITF Masters Turu’nun zirvesi olan Dünya Şampiyonalarının tüm etkinliklerimize daha fazla katılım sağlanmasına ilham vermektedir. Rekabetin ötesinde, Dünya Takım ve Ferdi Şampiyonaları ev sahibi şehirlere dünya çapında tanıtım imkanı ve önemli ekonomik faydalar için benzersiz fırsatlar sunmaktadır.”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ise Dünya Takım ve Bireysel Şampiyonaları’na bir kez daha ev sahipliği yapılmasına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları yeniden Türkiye’de ağırlayacak olmaktan dolayı son derece mutluluk duyuyoruz. Teniste Avrupa’da en fazla gelişen ülke ödülünün sahibi olan Türkiye dünya tenisinin önemli bir paydaşı olarak aynı zamanda en fazla uluslararası turnuva düzenleyen ülkeler arasında. Organizasyon kapasitemiz ve dünya standartlarındaki tesislerimiz ile küresel tenisin gelişimi adına tenis otoriteleri ile iş birliklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

Fotoğraf: Mathias Schulz