3. Uluslararası Cudi Cup Tenis Turnuvası Başladı

20-24 Mayıs tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenecek Cudi Cup Uluslararası Tenis Turnuvası’nın açılış töreni gerçekleşti.

Şırnak Üniversitesi Gençlik ve Spor Tenis Kortlarında gerçekleşen açılış törenine Şırnak Valisi Cevdet Atay, Şırnak AK Parti Milletvekili Arslan Tatar, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Ayar, il protokolü ve turnuvada yer alan sporcularla çok sayıda tenis sever katıldı. Açılış töreni İstiklal Marşı saygı duruşu ile başlarken halk oyunları gösterisi ve organizasyona katılan sporcuların kortej yürüyüşü ile devam etti. Cudi Cup Uluslararası Tenis Turnuvası’nda 9 ülkeden 62 sporcu mücadele edecek. Organizasyon 24 Mayıs Cuma günü sona erecek.

“Şırnak güzelliklerle anılıyor”

Üçüncüsü yapılacak olan Cudi Cup’ın Şırnak iline hayırlar getirmesini dileyen Şırnak Valisi Cevdet Atay, “Şırnak enerjinin başkenti. Bu şehrin enerjisi ve dinamiği çok yüksek. Belediye başkanımız, milletvekilimiz, paşamız, üniversitemiz ve tüm ilgili arkadaşlarımızla beraber bir arada Şırnak ili için gayret göstermeye devam edeceğiz. Geçmişteki olumsuzlukların yerine bugün Şırnak güzelliklerle anılıyor. Sporun birleştirici gücü, sporun kardeşliği bu. Turnuvanın uluslararası olması buraya ayrı bir heyecan katıyor. Dolayısıyla ben sporcu kardeşlerimin hepsine başarılar diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Cudi Cup tenisin zengin sporu olduğu algısını kırıyor”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sporu tabana yayıyoruz ilkesine uygun stratejiler belirlediklerini ifade eden Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Tenis Federasyonu olarak olmazsa olmazımız sporcuların her yerde tenis oynayabilme fırsatı bulması. Doksan milyonu bulan ülkemizde yeteneklerin her yerden çıkabileceğine olan inancımızla aslında yaptığımız bütün projelerde sonuç almaya başladığımızı söyleyebiliriz. Bugün Sayın Valimizin himayelerinde Cudi Cup Uluslararası Tenis Turnuvası'nı yapabilme şansını elde ederken yerel yönetimlerimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Belediyelerimizin, Gençlik Spor İl Müdürlüklerimizin özellikle Bakanlığımızın talimatlarıyla geldiğimiz her ilde, ilçede yerel yönetimlerimizle iş birliğiyle harika işler yapıyoruz. Cudi Cup Türkiye'de tenisin zengin sporu olduğuna yönelik algıyı kırmamızda en önemli mihenk taşı oldu” diye konuştu.

“Şans verirseniz oluyor”

Şans verilirse başarının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Durmuş, “Burada oynayan gençlerimiz de bunu başarıyla gösterdiler ki dört yıl öncesinde başlayan bu serüven bugün tekerlekli sandalyede iki tane kız çocuğumuzu milli takım seviyesinde oynama şansı verdi. Yani şans verirseniz oluyor. Yine aynı şekilde Dünya Kupası Tekerlekli Sandalye Takımlar Şampiyonası’nda ikinci olan takımımızın antrenörü Şırnak'tan bir antrenörümüz oldu. Evet, sporun birleştirici gücü, dostluğu, arkadaşlığı pekiştiren gücü tartışılmaz. Bugün başlayan Uluslararası Cudi Cup Tenis Turnuvası ile hem ülkemizde hem dünyada artık elçilik yaratabilecek sporculara sahip olduk. Bugün 9 ülkeden 62 sporcunun yarıştığı bu turnuvada her oynayan sporcumuz ve velileri güzel ev sahipliğiyle karşılaşıyorlar. Bu güzel ortamı sağladıkları için tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Şırnak huzurun ve barışın şehri olarak tanınacak”

Şırnak’ta huzur ortamının sağlanması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kabinesinin bütün imkanlarını seferber ettiğini söyleyen Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, “Göreve başladığı ilk günden beri desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Cevdet Atay’a, Tenis Federasyonu Başkanımız Sayın Cengiz Durmuş'a, buradaki huzuru ve sükûneti sağlayan çok kıymetli güvenlik güçlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü hakikaten geçmişte bu bölgede bu tür şeyleri aklımızın ucundan bile geçiremiyorduk. Ben belediye başkanlığı sürecinde buna şahit oldum. Nuh Aleyhisselam'ın memleketi olan bu şehirde artık bu gençler daha güzel sportif faaliyetlerde bulunacaklar. Eskiden beri ülkemize ve şehrimize saldıranların özellikle gençlerimizin hedef alınmasının çok bilinçli bir strateji olduğunu gördük. Şırnak bütün olumsuz algılardan uzaklaşarak huzurun ve barışın birliğin ve dirliğin paylaşmanın ve kardeşliğin şehri olarak tanınacaktır” diye konuştu.

 

“Cudi Dağı’nda silah sesleri yerine raket sesleri yükselmeye başladı”

Cudi Cup’ın Şırnak ili için önemli bir organizasyon olduğuna dikkat çeken Şırnak AK Parti Milletvekili Arslan Tatar, “Malumunuz bundan birkaç yıl öncesine kadar terörle anılan, kendi potansiyelini bir türlü yansıtmayan bir şehir vardı. Ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük destekleri güvenlik güçlerimizin de azim ve kararlılığıyla Şırnak ilimizde huzur ve güven ortamı sağlandı. Cudi Dağı’nda silah sesleri yerine raket sesleri yükselmeye başladı. Gabar'da kan ve gözyaşı yerini petrole bıraktı. İnsanlarımız özledikleri huzura kavuştu. Bu gelişmeler hem yerel halkının refah seviyesini artırıyor hem de bölgenin ekonomik ve sosyal yapısını olumlu yönde etkiliyor. Uluslararası bir organizasyonla şehrimizi buluşturuyoruz. Ümit ediyorum ki bu ve benzeri organizasyonlar şehrimizi dünyayla buluşturacak. Turnuvada yer alacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Ayar ise konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Şırnak artık sporuyla, kültürüyle, değerleriyle ön planda. Dünyanın her yerinden gelen sporcularımıza hoş geldiniz diliyorum. Başarılı bir yarışma diliyorum, yine Türkiye’mize mal olacak bu turnuvada Şırnak’ımızın bütün güzelliklerini göstermek konusunda kararlıyız.”