2. Ağrı Dağı Tenis Turnuvası Başladı

Bu sene ikincisi 18-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Ağrı Dağı Tenis Turnuvası’nın açılışı bugün gerçekleşti. 120 sporcunun mücadele ettiği turnuvanın açılış konuşmalarını Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya ve Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Cemil Budak gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, valilik, belediye, İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ve Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) iş birliğiyle Ağrı Dağı'nın tanıtımı ve kentte tenis sporunun yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen turnuva, üniversite yerleşkesindeki tenis kortlarının bulunduğu alanda gerçekleşiyor.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılışta, halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

Ağrı Gençlik Spor İl Müdürü V. Cemil Budak: “Bu yıl İnşallah daha coşkulu müsabakalara ev sahipliği yapacağız”

Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı’nın tanıtılması ve tenis sporunun yaygınlaştırılması amacıyla Ağrı Valiliği öncülüğünde İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ağrı Belediyesi ve Türkiye Tenis Federasyonu tarafından gerçekleştirilen turnuvanın bu sene ikincisinin düzenlendiğini söyleyen Budak, “Geçen yıl düzenlenen turnuvalarda heyecanlı müsabakalara tanıklık ettik. Bu yıl inşallah daha coşkulu müsabakalara ev sahipliği yapacağız. Müsabakalarda mücadele edecek sporcularımıza, antrenörlerine ve turnuvayı yönetecek hakemlerimize başarılar diliyor, ilimizde bu turnuvanın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş: “Ağrı ili tenisin her yerde oynanması noktasında yerel yönetimlerimizin özel bir örneği oldu”

Tenisin ülkenin her yerinde oynanması konusunda Ağrı ilinin öncülük ettiğine dikkat çeken Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ben Ağrı’ya her geldiğimde doğduğum büyüdüğüm memleketimin o güzel dokusunu, sesini ve kokusunu hissederim ve o duygusallıkla üzülerek de buradan ayrılırım. Geçen yıl da yapmış olduğumuz bu güzel organizasyonla yeniden Türkiye Tenis Federasyonu’nun amaçları doğrultusunda buradayız. TTF olarak son 10 yıldır Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz talimatlarına uygun tenisin tabana yayılması için birçok proje üretiyoruz. Tam da bu noktada tenisin tabana yayılması aşamasında Ağrı’nın çok özel bir yeri var. Ağrı Türkiye’de tenisin tanıtılması, Anadolu’ya yayılması, sadece belli bir kesim tarafından oynanmaması gerektiğini gösteren ildir. Tenisin Anadolu’ya yayılmasında çok önemli bir mihenk taşıdır. Biz 10 yıl önce Ağrı’da ulusal ve uluslararası turnuvalar, milli takım kampları ve faaliyetleri yapmaya başladığımızda çok şaşırılmış, çok yadırganmıştı. Olabildiğini bugün bir kere daha ispat ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde varlığımızın, dirliğimizin, birliğimizin temsili olan gençlerimizin buluşma noktası olan bu turnuvalarda bir araya gelebiliyoruz. Bunlar bizim için çok değerli, çok anlamlı. Bugün bu turnuvaya katılan yaklaşık 30 ilden 120 sporcumuzun aileleriyle beraber 250’ye yakın misafirimizin olduğunu biliyorum. Ağrı’nın tabii ve kültürel zenginliklerini, ülkemizin her noktasında Anadolu insanının ne kadar misafirperver olduğunu gösteren bu turnuvayı çok anlamlı buluyorum. Tenisin tabana yayılması noktasında Ağrı’ya minnettarlığımızı bütün camiam adına, sporcularımız adına sizlere arz ediyorum. Bu güzel organizasyonda bize destek verdiniz. İsmini efsanelerden almış turnuvamızı Ağrı Dağı’nın gölgesinde ikinci kez gerçekleştiriyoruz. Değerli Valimiz, Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız ve Rektörümüz sizlerin bu organizasyonlarda desteklerinizi göstermenizle her zaman, her yerde, herkes tarafından tenis oynanabiliyor. Anadolu’nun her ili, her ilçesinde istenirse neler yapılacağını göstermek adına yerel yönetimlerimizin özel bir örneği oldunuz. Bu anlamda tekrardan sizlere saygılarımı arz ediyorum.”

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya: “Üniversitemizin tenis kortları bütün Ağrı halkına açık”

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana Ağrı şehrinin ekonomik yönden kalkınmasına katkıda bulunduğu gibi birçok sosyal etkinliklere ve sosyo kültürel gelişime de büyük bir etki ve katkıda bulunduğunu belirten Kaya üniversiteyi sporla yaşama merkezi haline dönüştürmek için Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığı ile yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti. Spor Bilimleri Fakültesi’nde tenis derslerinin seçmeli ve uzmanlık alan dersleri olarak verildiğinin ve her yıl yapılan Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonalarında sporcu öğrencilerin üniversiteyi tenis branşında temsil ettiklerinin altını çizen Kaya, Bahar Şenlikleri kapsamında üniversitenin bütün bölüm ve programlarındaki öğrencilerin tenis alanında turnuvalara katıldığını söyledi. Üniversitenin tenis kortlarının öğrenciler, çalışanlar ve bütün Ağrılı halkına açık olduğunu ifade eden Kaya, “Üniversite olarak yaklaşık 30 ilden gelen 250 misafirimize ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Karşılaşmaların başarılı geçmesini temenni ediyor, bu turnuvaların Ağrı’da yapılmasında büyük katkısı olan Milletvekilimiz, Valimiz, Federasyon Başkanımız ve emeği olan tüm paydaşlara şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

 AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi: “Bu bölge her zaman spora çok büyük bir katma değer vermiştir”

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise kentin tanıtımı, gençlerin ve neslin geleceği adına bu tür spor faaliyetlerine destek vermeleri gerektiğini ifade etti. Çelebi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2002’de Başbakan olmadan önce şöyle bir cümlesi vardı “Batı’da ne varsa Doğu’da da o olacak”. Hem Başbakan olduktan sonra hem de Cumhurbaşkanı olduktan sonra da “Batı’da ne varsa Doğu’da da o olacak” talimatını hem sayın milletvekillerine hem sayın valilerimize hem yerel yönetimlerimize hem de kamuda görev yapan herkese verdi. Gazi Mustafa Kemal’in de çok veciz bir sözü vardır; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Eğer siz gelecek neslinize dair herhangi bir spor aktivitesi yapamıyorsanız sadece ilim üzerine sizin kuracağınız tezlerinizin bütünü bir süreden sonra çökmeye mahkumdur. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin bu yerleşkesi daha önce sadece şeker fabrikasına ait bir araziydi hayvanlar otlardı burada. 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken bir talimat verdi, TBMM’de buranın eğitim alanına tahsis edilmesi gerektiğine ilişkin bir kanun çıkartıldı ve Ağrı’nın evladı olarak da İbrahim Çeçen Bey buranın yerleşkesini yapmakla mükellef kılındı. Daha sonra buraya üniversitenin çeşitli fakülteler ve sportif aktiviteler yapıldı. Ağrı’dan bir Federasyon Başkanı çıkıyor mu veya Ağrı’da tenis oynanıyor mu? Doğu ve Güneydoğu Anadolu yerleşkesinin bütününde böyle bir algı var. Ama ben bu algı özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız akabinde Spor Bakanımız ve bunun en büyük örneklerinden bir tanesi iki yıldır bu turnuvaya ev sahipliği yapan sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz ve hepsinden öte bizim medarı iftarımız olan Cengiz Ağabey’e (Cengiz Durmuş) vesilesiyle yıkıldı. Bu bölge her zaman spora çok büyük bir katma değer vermiştir ve bunu vermeye de devam ediyor. Onun için özellikle ilimizin tanıtımı konusunda ve gençlerimizin geleceği konusunda bu tür spor faaliyetlerine destek vermemiz lazım.  Ağrı Dağı Tenis Turnuvası’na tekrar hepiniz hoş geldiniz burada bulunduğunuz sürece de Ağrılıların misafiri olduğunuzu belirtmek istiyorum. Bu tür spor aktivitelerinin devamını diliyorum emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunuyorum.”

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol: "Ağrı'da çok ciddi bir sportif tesis yatırımı başlatıldı”

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, gençleri sportif faaliyetlerle buluşturmak için çabalamaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Varol şöyle konuştu:

“Spor çok birleştirici bir faaliyet alanı. Sadece bizim ülkemizdeki farklı bölgeleri değil, dünyanın her tarafındaki insanları birbirine bağlayan ve sporun dili konuşulduğunda birçok dilin geri planda kaldığı unutulduğu ve özellikle kardeşliği, birlikteliği, rekabet ruhunu centilmenliği birbirine yardım etmeyi ön plana çıkaran çok önemli bir unsur. Bizim gibi nüfusun çoğunluğu gençlerden oluşan bir ülkede hatta kendi ilimiz için söylersek de nüfusun çoğunluğu gençlerden oluşan bir ilde sporu ve sportif faaliyetleri her zaman en ön planda tutmaya, her zaman gençlerimizi sportif faaliyetler ile buluşturmak için çabalamaya devam etmemiz gerekiyor. İşte bu kapsamda bir taraftan siyasetçilerimizin, vekillerimizin, parti teşkilatlarımızın destekleriyle Sayın Bakanımızın buraya teşrifinden sonra yaklaşık bir buçuk yıl önce çok ciddi bir sportif tesis yatırımı başlatıldı. Onun öncesinde yapılmış birçok yatırımın üzerine bu bir buçuk yıllık süreçte de yenileri eklendi. Bir taraftan tesisleşmeyi ciddi bir noktaya getirip gençlerimiz ve insanlarımızı bu tesislerle kavuştururken diğer taraftan da işin faaliyet kısmının yürütülmesi için de antrenör ve görevli kadromuzun artırılmasıyla ilgili de çalışmalar yürütüyoruz. Bütün gayemiz Türkiye’nin dört bir yanında herhangi bir spor branşıyla tanışmak isteyen bir gencin istediği anda bunun hem tesisine hem ekipmanına hem de antrenörüne ulaşabilmesi, erişebilmesi. Çok şükür de bu yolda çok büyük mesafeler kat ettik. Bizim gençlerimiz çok kabiliyetli bundan 10-15 sene öncesine kadar uluslararası turnuvalarda başarı elde etmenin hayal olduğu, Türkiye’nin adının duyulmadığı alanlarda gençlerimize tesis, ekipman, antrenör fırsatı verdiğimizde inanılmaz başarılar elde ettiklerini, dünyadaki eş değerleriyle başa baş rekabet ettiklerini görüyoruz. İnşallah bu ilerde daha da artacak. Biz bu tesisleşmenin bu imkanların yanında işte bugün gerçekleştirdiğimiz gibi çeşitli turnuvalarla da bu sportif aktiviteleri, sporu öne alma çabasını da yüceltmeye çalışıyoruz. Ağrı Dağı Tenis Turnuvası burada bizim ortaya koymaya çalıştığımız bir vizyonun parçası aslında. Ağrı şehrinin sahip olduğu potansiyelle, hep güzelliklerle anılmasını istiyoruz. Bu sene ikincisi düzenlenen bu turnuvalarda yüzlerce sporcumuz ve aileleri buraya geldi. Bunun ilerde kar topu gibi büyüyerek uluslararası bir niteliğe büründüğü güzel günlerde, dünyanın en çok bilinen lokasyonlarından biri olan Ağrı Dağı’nın tanıtım gücünü kullanarak bu tip faaliyetlerle bu alandaki farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Bu başarılı organizasyonun ikinci senesinde bizlerle birlikte olan tüm paydaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.  Tüm sporcularımıza başarılar diliyor, Ağrı’daki turnuvaları takip edip tekrar bu turnuvalara katılmalarını istirham ediyorum.”