Iğdır Kayısı Cup’ın Açılışı Gerçekleşti

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerinde, Iğdır Valiliği’nin destekleri ve Alagöz Holding’in sponsorluğu ile bu sene ikincisi gerçekleşen Kayısı Cup Büyükler Yaz Kupası Türkiye Serisi, Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’un açılış konuşmalarıyla bugün başladı.

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim: “Kayısı Cup sporun kardeşlik duyguları içerisinde tatlı bir rekabetle ve güzellikle büyüsün”

Sporun birleştirici gücüne inandığını ifade eden Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, “Iğdır tarımın, üretimin en iyi yapıldığı ova şehirlerimizden bir tanesi, mikro klima iklimiyle, üretim gücüyle tarımın ülkedeki en önemli kaynaklarından biri. Kayısı da bizim için kıymetli bir ürün hem ihracatta hem üretimde önemli güçlerimizden. Bizler sporun, müziğin, kültürel faaliyetin birleştirici gücüne inanan insanlar olarak birlikte başaracağız diyoruz. Bu spor faaliyetleri ile beraber yurdun dört bir yanından misafir ettiğimiz sporculara bu ülkenin birliğini, beraberliğini, mutluluğunu göstermek istiyoruz” diye konuştu.  Sporun sosyal etkisini de önemseyerek çalışmalarını devam ettirdiklerini ifade eden Vali Sarıibrahim, “Ağrı Dağı’nın eteklerinde güneşin doğduğu ve bu güneşin bütün ülkemizin semasında aydınlık yarınları gösterdiği kanaatindeyiz.  Bizimle birlikte başaracağız diyen, bizlere bu anlamda Kayısı Cup organizasyonunun ortaya çıkışında destek veren Türkiye Tenis Federasyonu Başkanına, sponsorumuz Alagöz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Cantürk Bey’e, bu kompleksin her yıl daha güzel olması için emek veren Gençlik Spor Müdürlüğü’ne ve çalışanlarına, bize katkı veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki Kayısı Cup sporun kardeşlik duyguları içerisinde tatlı bir rekabetle ve güzellikle büyüsün. Bu yıl geçen yıl katılan sporcunun bir katı kadar daha sporcu katılıyor. Umuyorum Kayısı Cup daha çok katılımla tenis dünyası içerisinde hak ettiği yeri bulacak” dedi.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş: “Sportif başarıyı hedeflerken sporun tanıtım gücünü de göstermek istiyoruz”

75 erkek, 48 kadın sporcunun katılımıyla Kayısı Cup’ın ikincisinin gerçekleştirildiğini söyleyen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Türkiye Tenis Federasyonu olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın talimatları, sporu tabana yayıyoruz ilkesiyle yıllardır stratejiler geliştiririz. Tenisin zengin sporu olduğu algısını kırmak için her yerde herkes tarafından oynandığını göstermemiz gerekiyordu. Bakanlığımızın çok büyük destekleri ve tesisleşmeye verdiği önemle bugün tesis kalmayan il kalmadı diyebiliriz. Bu tesisleşme çalışmasının içini doldurabilmek, faaliyet yapabilmek, çocuklarımızı geleceğe taşıyabilmek adına Federasyon olarak çok önemli bir görevimiz var. Türkiye Tenis Federasyonu olarak en önemli iş birliğinin yerel yönetimlerle olması gerektiğine inanıyoruz.  Biz bir tenis turnuvasının bir kupa kazanmaktan ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. İstanbul’dan Ardahan’a, Trabzon’dan Mersin’e, İzmir’den Ağrı’ya kadar Türkiye’nin her bölgesinden sporcular aileleriyle birlikte bugün burada. Bu turnuvalarla sporcularımız ülkemizi tanıyabilme şansı buluyor, Ankara’dan gelen sporcumuz burada Iğdırlı kardeşleriyle aynı kortta antrenman yapıyor bunun çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi. Federasyonun sportif başarıyı hedeflerken sporun tanıtım gücünü de göstermek istediğini ifade eden Başkan Durmuş, “Gelen sporcularımız bugün İran, Ermenistan ve Nahcivan’ın sınırlarının birleştiği bir kültür kavşağı olan Iğdır’da Tuzluca Mağarası ve Kervansaray gibi birçok tarihi güzelliği görüp, tanıyor. Sporcularımız ülkemizin cennet köşelerini öğrenerek evlerine dönüyor, bu anlamlı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Spora çok büyük destek veren Alagöz Holding ülkemiz için çok değerli olan bir sponsorlukla bu güzel organizasyona desteklerini gösteriyor, onlara da bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Organizasyon açılış konuşmalarının ardından Kafkas Dans Gösterisi ve gösteri maçı ile devam etti. Iğdır Kayısı Cup Büyükler Yaz Kupası Türkiye Serisi 24 Haziran Cuma günü sona erecek.

 

Hüseyin_Engin_İbrahim-min.JPG

Cengiz_Durmuş-min_1.JPG

Kafkas_Dans_Gösterisi-Iğdır_Kayısı_Cup_2-min.JPG

Kafkas_Dans_Gösterisi-Iğdır_Kayısı_Cup_1-min.JPG