TTF, ‘Veli Eğitim Programı’ için ITF, Loughborough Üniversitesi ve LTA ile Ortaklık Kurdu  

Türkiye Tenis Federasyonu ulusal bir ebeveyn programı sunmak ve ülkemizdeki genç tenis umutlarının ailelerine destek sağlamak amacı ile ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu), Loughborough Üniversitesi ve LTA (Büyük Britanya'daki tenisin ulusal yönetim organı) ile güçlerini birleştirdi.

Türkiye Tenis Federasyonu, hayata geçirdiği Veli Eğitim Programı’nda dünyaca ünlü eğitmen Loughborough Üniversitesi Spor Psikolojisi Profesörü Chris Harwood’ın vereceği eğitimlerden faydalanacak.  Tasarlanan ‘Veli Eğitim Programı’ kapsamında genç tenisçilerin ebeveynleri için bir dizi eğitim ve destek kaynağı sağlamak üzere oluşturulan teniste ebeveynlik üzerine araştırmalar, eğitimler, sunumlar ve atölye çalışmaları Türkçe’ye çevrildi. Eğitimler kapsamında çocukları rekabetçi teniste desteklemeye yönelik grup atölyeleri ebeveynlere sunulacak. 'Yeni Başlayan Oyuncuların Ebeveynleri-Tenise Giriş' adlı çevrimiçi kursla tenis oynamanın çocuklara yararları, destekleyici bir tenis ebeveyninin rol ve sorumlulukları ve tenis antrenörleriyle olumlu ilişkiler seçme ve geliştirmeye ilişkin ipuçları ayrıntılarıyla anlatılacak. Veli Eğitim Programı eğiticilerin eğitimi ile başlayacak ve Ekim ayından itibaren velilerin eğitimi için çevrimiçi ve yüz yüze seminerlerle devam edecek. Duyuruları yapılacak seminerler tüm velilerimizin katılımına açık olacak.

TTF Başkanı Cengiz Durmuş: “Tenis yolculuğunda aynı yolda yürüdüğümüzü göstermek Federasyonumuzun en önemli görevlerinden”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Federasyon olarak başarıya ulaşmak için eğiticilerin ve ebeveynlerin eğitimini son derece önemsediklerini söyledi. Değişen ve dönüşen dünyada antrenörlerin tenis branşındaki güncel gelişmeleri takip etmesi ve sporcularını bu gelişmelere uygun olarak yetiştirmeleri amacıyla Uluslararası Tenis Federasyonu ile 1200’den fazla içeriğe Türkçe erişim imkanı sağlayan bir protokol gerçekleştirildiğini ifade eden Durmuş, “Aynı zamanda gençlerimizin tenis yolculuğuna en yakından tanıklık eden, bu yolda gençlerin mutluluğuna ve gelişimine aktif olarak yatırım yapan kilit paydaşlarımızdan ebeveynlerimizin eğitimi için de bir protokole imza attık. Tenis sporunun faydalarını, zorluklarını, bu sporda gerçekleşen gelişmeleri ebeveynlerimizle paylaşmak, bu yolculukta onlarla aynı yolda yürüdüğümüzü göstermek ve çocuklarına destek olmalarına yardım etmek Federasyonumuzun önemli bir görevi. Bu görevin verdiği sorumluluk ile uluslararası teniste önemli paydaşlarımızdan ITF, LTA ve dünyaca ünlü Loughborough Üniversitesi Spor Psikolojisi Profesörü Chris Harwood ile velilerimizin eğitimine yönelik bu protokolü hayata geçirecek olmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.    

Profesör Chris Harwood: “TTF’nin bu girişime dahil olması harika”

Program kapsamında TTF’ye danışman olan Loughborough Üniversitesi Spor Psikolojisi Profesörü Chris Harwood, "TTF'nin bu girişime dahil olması harika. Çünkü ebeveynler genç tenisinde kilit paydaşlar ve çocuklarının oyunda gelişmesine yardımcı olmak için iyi bir konumdalar. Tenisin hem zorluklarına hem de faydalarına hakim olan spor bilimcileri ve kuruluşları olarak, bilgilerimizi ebeveynlerle paylaşmamız ve çocukların hayat boyu tenise ilgi duymaları için onlara yardımcı olmamız çok önemli” ifadelerini kullandı.