Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası’nda Kupalar Sahiplerini Buluyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayelerinde, Türkiye Tenis Federasyonu’nun destek ve koordinasyonu, Şanlıurfa Belediyesi’nin katkılarıyla Şanlıurfa ilimiz 19- 26 Haziran 2021 tarihleri arasında Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası’na ev sahipliği yapıyor. 12 bin yıllık tarihiyle dünya tarihini baştan aşağı yeniden yazan Göbeklitepe'nin adını verdiği Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası turnuvasının erkekler finali 26 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tenis Dünyası tesisinde bu sene ikincisi düzenlenen Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası’na 100 erkek 30 kadın toplamda 130 sporcu katıldı. Turnuva Tekirdağ’dan Ağrı’ya Türkiye’nin her bölgesinden toplamda 22 ilden sporcuları buluşturdu. Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası’nın tek erkekler finali 26 Haziran Cumartesi saat 9.30’da başlayacak. Tek erkekler finaline takriben çift erkekler finali gerçekleşecek. 26 Haziran Cumartesi saat 14.00’de başlayacak ödül töreni Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Kulüpleri Daire Başkanı Ercan Yıldız, Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Eren, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Ahmet Dedeoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek. Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası’nın bugün gerçekleşen kızlar finalinde tek kızlarda Podyum Spor Kulübü sporcusu Zeynep İlker şampiyonluğa ulaşırken; Zeynep İlker aynı zamanda Gaziemir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Pelin Çolak ile çiftlerde şampiyonluk kupasının da sahibi oldu.

TTF Başkanı Cengiz Durmuş: “Tenisin Anadolu'nun her köşesinde olabilmesi için çalışmalarımızı şevkle sürdüreceğiz”

Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin adını verdiği turnuvada Türkiye’nin her bölgesinden gelen sporcuların kıyasıya bir mücadele verdiğini söyleyen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019'u Göbeklitepe yılı ilan etmesinden sonra federasyon olarak üzerimize düşeni yaparak Göbeklitepe’de ilk turnuvamızı gerçekleştirmiştik. Her sene düzenlenen ve gelenekselleşen bir turnuva olması hedefiyle çıktığımız yolda bu sene Göbeklitepe turnuvamızın ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tenisin ülkenin her noktasına yayılması ve her bölgesinde ulaşılabilir bir spor haline gelmesi konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde Şırnak Cudi Cup’la başlayan turnuvalarımız Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası ile devam ediyor. Sporcularımız burada eşsiz bir tarih ile tanışma fırsatı da buluyor. Ayrıca dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe’nin tenis branşıyla anılıyor olmasından dolayı son derece mutluluk duyuyoruz. Turnuvalarımız yaz boyunca ülkemizin doğal güzelliklerinin adını verdiği Van Akdamar Cup, Ağrı Dağı Cup ve Iğdır Kayısı Cup gibi ile sürecek. Tenisin Anadolu'nun her köşesinde olabilmesi için çalışmalarımızı şevkle sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Göbeklitepe_Büyükler_Yaz_Kupası_3.jpg

Göbeklitepe_Büyükler_Yaz_Kupası_1.jpg

Göbeklitepe_Büyükler_Yaz_Kupası_4.jpg

Göbeklitepe_Büyükler_Yaz_Kupası_2.jpg