İstanbul’da Güne Maraton Maçlar Damga Vurdu 

TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul’da teklerde çeyrek final maçları, büyük çekişmeye sahne oldu.

Turnuvaya eleme turlarından katılan Eugenie Bouchard, Karadağlı rakibi Danka Kovinic’i 3-6, 6-4 ve 7-5’lik üç set sonucunda mağlup ederek yarı finale yükseldi. Bouchard, Danka Kovinic’le kariyerinde oynadığı 2. maçı da kazanmış oldu. 

3 saat 2 dakika süren bu maç, TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul’da oynanan en uzun karşılaşma oldu. Dünya eski 5 numarası Eugenie Bouchard, 2018 Lüksemburg Open turnuvasından bu yana ilk kez WTA düzeyinde bir turnuvada yarı finale yükselmeyi başardı. 

Maç içerisinde sakatlık geçiren ve sağlık molası kullanan Kanadalı raket, bu skorla eleme turlarıyla birlikte turnuvada beşinci günde beşinci galibiyetini aldı. İstanbul’daki performansıyla göz kamaştıran 26 yaşındaki Bouchard, yarı finale turnuvada sadece iki set kaybederek yükseldi. 

TTF İstanbul Tenis Merkezi’ndeki macerası çeyrek finalde son bulan Danka Kovinic, maç içerisinde 7 kez ace attı ve ilk servisinden %69.4’le puan çıkartmasına rağmen bu performansı galibiyet için yeterli olmadı.

 

Eugenie_Bouchard_5.JPG

Danka Kovinic, daha önce 2016 yılında İstanbul’da finale kadar yükselmiş ve final maçında milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay’a mağlup olarak turnuvayı ikincilikle kapatmıştı.

Bouchard’ın Rakibi Badosa

Günün çekişmeli geçen bir diğer maçında ise yarı finalist 2 saat 40 dakika sonunda belli oldu. 

İspanyol raket Paula Badosa, turnuvanın 3 numaralı seri başı Sloven tenisçi Polona Hercog’u setlerde geriye düşmesine rağmen mücadeleci oyunuyla 4-6, 6-3 ve 6-4’lük sonuçla mağlup etti. Böylece Badosa, yarı finale yükselen bir diğer isim oldu.

Maç boyunca 2. servisinden %56.3’le puan çıkarmayı başaran Paula Badosa, 2. servisinden %35.7’yle puan çıkartan rakibi Polona Hercog’a büyük üstünlük kurdu. Hercog ise hiç ace atamayan rakibine 5 acele karşılık verse de galibiyet için yeterli olmadı.

 Paula_Badosa_2.JPG

İki ismin de yüksek efor harcadığı maçın son setinde taraflar toplam dokuz kez birbirlerinin servisini kırmayı başardı. Maç genelinde ise Polona Hercog altı, Paula Badosa ise yedi kez rakibinin servisini kırdı.

Paula Badosa, bu sonuçla yarı finalde Kanadalı tenisçi Eugenie Bouchard’ın rakibi oldu.

Tereza Martincova, Zorlanmadan Yarı Finalde

İstanbul’da daha önce 2016, 2017 ve 2018’de mücadele eden ve önceki katılımlarında eleme turlarını dahi geçemeyen Tereza Martincova, Belaruslu rakibi Aliaksandra Sasnovich’i  6-2 ve 6-3‘lük setlerle mağlup etti. Martincova, son 32 turunda Yunan Greet Minnen’i, son 16 turunda ise 4 numaralı seri başı Caroline Garcia’yı mağlup etmeyi başarmıştı.

Aliaksandra Sasnovich, maç boyunca 7 kez çift hata yaptı ve ilk servisinden sadece %42.4’le puan çıkartabildi. Maçta çift hatası bulunmayan Martincova, ilk servisinden %59.2’yle puan çıkartarak galibiyete uzandı.

Tereza_Martincova_3.JPG

Kariyerinde daha önce 3 ITF şampiyonluğu bulunan Çek raket, WTA’de daha önce şampiyonluk yaşayamadı ve sadece 2015’te çeyrek final (Brezilya), 2016’da da yarı final (Quebec) oynama fırsatı yakaladı.  İstanbul, Tereza’nın WTA seviyesindeki 2. yarı finali oldu.

Şu anda dünya sıralamasında 136. sırada bulunan Tereza Martincova, dünya sıralamasında en yüksek 114. sırayı görmüştü. Martincova, yarı finalde Patricia Maria Tig ile karşılaşacak.

Gecenin son maçında Rumen oyuncu Patricia Maria Tig, iki numaralı seri başı İsveçli rakibi Rebecca Peterson’ı 6-3 ve 6-1’lik iki set sonucunda 1 saat 26 dakika sonucunda mağlup ederek İstanbul’da yarı finale yükseldi.

Patricia_Maria_Tig_3.JPG

Teklerde Yarı Final Eşleşmeleri:

Eugenie Bouchard – Paula Badosa

Tereza Martincova – Patricia Maria Tig

Çiftlerde Yarı Final Eşleşmeleri:

Anna Karolina Schmiedlova/Katarina Zavatska – Ellen Perez/Storm Sanders

Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk (1) – Kaitlyn Christian/Guiliana Olmos (3)

Christian-Olmos.JPGPerez-Sanders_2.JPG