TRT Spor'da gündem tenis

TRT Spor ekranlarında yayınlanan Ajans Saati programında tenis konuşuldu. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve milli tenisçi Başak Eraydın'ın canlı yayın konuğu olduğu programda, başarılı bir yılı geride bırakan Türk tenisinde sezon değerlendirmesi yapıldı ve 2019 hedeflerinden bahsedildi.

Programa 2018'de katıldıkları turnuvalardan derlediği verileri paylaşarak başlayan Başkan Durmuş, birçok ilkin gerçekleştiği senede rekor sayıda derece kazandıklarını ve hedeflerinin Olimpiyat dönemine kadar 100 bin lisanslı sporcu sayısını yakalamak olduğunu söyledi.

"Yankı Erel ile tarihte ilk kez Wimbledon şampiyonu çıkardık ve Gençlik Olimpiyatları'nda yer aldık. Gençler ve büyükler kategorilerinde sporcularımız 116 altın ve 145 gümüş madalya kazandı" şeklinde durumu özetleyen Durmuş, uluslararası turnuvalarda oynayan ve başarı yakalayan sporcularımızın ülkenin tanıtımına önemli katkı sağladıklarını belirtti.

Yıl içinde hayata geçirileceğini müjdelediği Türkiye Tenis Ligi'ne değinen Durmuş, "Tenis liginin hazırlıklarını ve planlamasını tamamladık. Türk sporunun dört büyük kulübün başkanları ile görüşmelerimizi yaptık ve desteklerini aldık. En iyi oyuncularımızın da katılacağı ligi, bu yıl içinde hayata geçireceğiz" dedi.

Türk tenisini daha üst noktalara taşımak ve dünyanın en iyi oyuncusunu yetiştirmek amacıyla hareket ettiklerini dile getiren Cengiz Durmuş, ülkemize gelerek tesisleri inceleyen ve sporcularla bir araya gelen Roger Federer'in antrenörü Ivan Ljubicic gibi tecrübeli isimleri ağırlamanın turnuva düzenlemek kadar değerli olduğunu ifade etti.

Programın son bölümünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Spor Toto Teşkilatı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, kulüpler ve katkılarını esirgemeyen sponsorlar sayesinde 81 ilde gerçekleştirilen projelerle tenisi tüm Anadolu'ya yayma dair çabalarından bahseden Başkan Durmuş, bölgesel liglerin ve geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'da faaliyete geçen Tenis Dünyası Kompleksi'nin bu konuda güzel örnekler olduğunu söyledi.

BAŞAK'IN HEDEFİ TOKYO 2020
Geçtiğimiz sezon ITF 25K seviyesinde üç kupa kaldıran ve kariyer zirvesi 156 numaraya tırmanan milli tenisçi Başak Eraydın, hayallerinin büyük olduğunu ifade ederek şu anki en önemli hedefinin Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'na katılabilmek olduğunu söyledi.

Akdeniz Oyunları'nda biri tekler, biri çiftlerde olmak üzere iki altın madalya kazanan Eraydın, kariyerindeki en değerli başarısının ne olduğu yönündeki soruya "2017 Lale Kupası şampiyonluğu kariyerimde büyük öneme sahip ama Akdeniz Oyunları'nda ülkem için kazandığım madalyaların yeri çok başka” şeklinde cevap verdi.

Tedavi sürecisinde olduğundan henüz bu yılki programının netleşmediğini söyleyen Başak Eraydın, sporcu adayları için teniste odaklanmanın ne kadar değerli olduğunu vurgulayarak sözlerini noktaladı.