Tenisin kalbi Antalya'da atacak

Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde bulunan Kaya Palazzo Belek Oteli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Turkish Airlines Antalya Open ATP çim kort turnuvasının basın toplantısı gerçekleştirildi. Kongre Salonu’nda yapılan toplantıya Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Kaya Holding Başkan Yardımcısı Doruk Kaya ve Turnuva Direktörü Ümit Yaşar Yılmaz katıldı.

Bu sene ikincisi 24-30 Haziran tarihleri arasında Turkish Airlines’ın isim sponsorluğunda düzenlenecek, toplam 486 bin 145 avro para ödüllü organizasyonun önemine değinen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Türkiye Tenis Federasyonu olarak ülke değerlerimizi, kendi potansiyelimizi değerlendirerek Türkiye’nin bir tenis ülkesi olarak anılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Spor Genel Müdürlüğü ve Spor-Toto başta olmak üzere sponsorlarımızın da desteğiyle dünyanın en iyi sporcularını yetiştirmek adına uluslararası turnuvalar önem taşıyor. Bu bağlamda ülkemizde gerçekleştirilen dev organizasyonlardan biri olan Turkish Airlines Antalya Open’ın bu yıl ikincisini düzenlemenin gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Sezonun üçüncü Grand Slam turnuvası Wimbledon öncesi yapılacak turnuvanın önemini vurgulayan Başkan Durmuş, “Bu organizasyonun hayata geçmesinde emeği olan Kaya Holding’e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu değerli turnuvaya katkı sunan Türk Hava Yolları'na ve yetkililerine isim sponsorluğunu üstlenmiş olmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Hedefimiz yine geçen yıl olduğu gibi başarılı bir organizasyona daha imza atmak” dedi.

Başkan Durmuş, “Tenis dünyada en çok ilgi gören branşların başında geliyor. Televizyon yayını ve global görünürlüğünü de hesapladığımızda turnuva, hem Türkiye’nin hem de Antalya’nın ciddi tanıtımı olarak öne çıkıyor. Tüm tenisseverleri turnuvayı izlemeye davet ediyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Geçen yılın şampiyonu Japon Yuichi Sugita ve finalisti Fransız Adrian Mannarino ile Damir Dzumhur, Robin Haase, Maximilian Marterer, Dusan Lajovic gibi isimler Turkish Airlines Antalya Open’da şampiyonluk için mücadele edecek.

DORUK KAYA: ANTALYA’NIN TANITIMINA KATKI

Kaya Holding Başkan Yardımcısı Doruk Kaya da, “ITF turnuvalarına yıl boyunca ev sahipliği yapıyoruz. Oyuncular dünyanın her yerinden puan almak için bu turnuvalara katılıyor ve yarattıkları katma değer çok önemli. Turkish Airlines Antalya Open ile biz de dünyadaki tenisseverler için Antalya'nın doğru lokasyon olduğunu vurguluyoruz” diye konuşarak turnuvanın global tanıtımına vurgu yaptı. Kaya jest yaparak, tekler finalistlerini Wimbledon’a özel jetle göndereceklerini ifade etti.

Turkish Airlines Antalya Open Turnuva Direktörü Ümit Yaşar Yılmaz ise, “Turnuva dünyanın yedinci, Türkiye’nin tek çim kort turnuvası ve Wimbledon’dan bir hafta önce gerçekleştiriliyor. Tesiste tamamı Wimbledon yetkilerinin gözetiminde ve otelin teknik ekibi tarafından hazır hale getirilmiş yedi kort bulunuyor. 2000 seyirci kapasitesine sahip tribünlerin bulunduğu tesiste ana tablo karşılaşmaları 24 Haziran itibariyle her gün 14.30'da başlayacak ve gün boyunca üçer maç yapılacak. Cumartesi günü ise saat 16.30’da final maçı ile turnuva sona erecek. Biletler Biletix üzerinde satılırken Türkiye Tenis Federasyonu’na kayıtlı lisanslı oyuncular ile tüm öğrencileri  ücretsiz olarak davet ediyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl ilki yapılan turnuva dünyada izlenme ölçümleriyle spor organizasyonu olma özelliği taşıdığı için dünya medyasına 178 saat yayın kapsamıyla 7 milyon seyirci kitlesine ulaşmıştı. Turnuvanın yine bu yıl da canlı yayınlarla 85 ülkede izlenmesi bekleniyor.