Avustralya Açık'ta beş Türk

Yılın ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık'ta beş Türk sporcu raket sallayacak. Çağla Büyükakçay, Başak Eraydın, İpek Soylu, Cem İlkel'in eleme mücadelesi vereceği dev organizasyonda Yankı Erel de gençlerde ana tabloda boy gösterecek.

Dünya sıralamasında bu hafta itibarıyla 156. basamakta oturan Çağla Büyükakçay, geçen sene doğrudan ana tablodan katıldığı Avustralya Açık'ta bu defa elemelerde ter dökecek. Büyükakçay, 2013 ve 2015 Avustralya Açık elemelerinde final turuna kadar ilerlemişti.

En parlak sezonunu geride bırakan Başak Eraydın, 2016 Fransa Açık, Wimbledon ve Amerika Açık'ın ardından 2017 Avustralya Açık'a katılarak tüm Grand Slam turnuvalarında yer almış olacak. WTA 172 numarası Eraydın, slam kariyerinin ilk ana tablosunu hedefliyor.

Kadınlar elemelerindeki bir diğer milli raket İpek Soylu, üçüncü kez elemelerde mücadele edeceği Melbourne Park'ta bir ilki yaşama peşinde. Klasmanın 203. basamağındaki Soylu, son olarak 2017 Amerika Açık'ta elemeleri aşmayı başarmıştı.

Avustralya Açık elemeleri biletini geçtiğimiz günlerde alıp Melbourne'a uçan Cem İlkel, turnuvada Türkiye'nin büyüklerdeki tek erkek temsilcisi konumunda. ATP 263 numarası İlkel, ilk slam turnuvası olan 2017 Amerika Açık'ta elemelerin ikinci turunu görmüştü.

2000 doğumlu Yankı Erel ise son yılını geçirdiği gençler kategorisinde ilk Grand Slam ana tablosunu Avustralya'da oynayacak. Dünya gençler sıralamasında 32'ncilikte bulunan Erel, geçen sene Wimbledon Gençler Şampiyonası'nın elemelerine girmişti.

Melbourne kentinde düzenlenen 2018 Avustralya Açık'ta eleme heyecanı 10-13 Ocak, ana tablo heyecanı 15-28 Ocak tarihleri arasında yaşanacak.