Çağla hız kesmiyor

Haftaya dünya sıralamasının 85. basamağında giren Çağla Büyükakçay, 2 numaralı seribaşı olarak raket salladığı Fransa Açık elemelerinde adını final turuna yazdırmayı başardı. Çağla, büyük çekişmeye sahne olan ikinci tur eşleşmesinde Hırvat Petra Martic'i 6-3, 6-7, 6-3'le geçti.

Beşinci kez boy gösterdiği Roland Garros'taki mücadelesine Bulgar Elitsa Kostova'yı yenerek başlayan Büyükakçay, ikinci turda yüzleştiği WTA 145.'si Martic karşısında açılış setini 6-3'le kazandıktan sonra ikinci setin henüz ilk oyununda servis kırıp 3-1'i buldu. Ancak bu noktada pes etmeyen Martic, altıncı oyunda break dezavantajını ortadan kaldırırken, 7/5'lik tie-break neticesinde setleri eşitledi.

Çağla, final setinde ise güçlü bir performans sergiledi. İlk oyunda servisini kırdırsa da hemen akabindeki oyunda eski dünya 42 numarası Martic'e cevap veren Büyükakçay, son sekiz oyunun altısını hanesine yazdırıp 6-3'le işi bitirdi. 2 saat 17 dakika sonunda galibiyete uzanan 26 yaşındaki milli raket, ana tablo yolundaki son sınavını Çek Klara Koukalova önünde verecek.