GSB ve YÖK Arasında İmzalanan Ek Protokol

Yükseköğretim Kurulu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan "Mutabakat Metnine" göre milli sporcu bursu ile öğrenci alan Vakıf Üniversitelerine aldıkları milli sporcu öğrenci sayısının tamamı kadar ilave öğrenci kontenjanı takip eden öğretim yılında verilir. Bu madde 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir önceki eğitim-öğretim döneminde alınan öğrenci sayısı dikkate alınarak uygulanır.

Vakıf Üniversiteleri 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren azami 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı kullanacaktır." hükümleri getirilmiştir.
Bu kapsamda, vakıf üniversitelerinin 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren azami 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı kullanacak olması ve bazı vakıf üniversitelerinin spor branşı tercihleri de söz konusu olabileceğinden, milli sporcu öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, YKS puanı ile yerleşmeyi planladığı vakıf üniversitelerinin tercih sıralamasını gerçekleştirmeden önce ilgili vakıf üniversitesi ile ön görüşme yapması gerekmektedir. Ön görüşme neticesinde, görüşmenin olumlu geçmesi halinde vakıf üniversitesi tarafından ilgili sporcu öğrenciye, öğrencinin Yükseköğretim Kurulu tarafından tahsis edilecek 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı içerisinde yer aldığına ve kaydının kabul edileceğine dair bir yazı verilmek suretiyle milli sporcu öğrenci adına kontenjan rezerve edilecek ve YKS puanı ile yerleşmesi halinde kayıt işlemleri gerçekleştirilecektir.