Teniste başarılı sporcuların yetişmesi için MEB ile İş Birliği

Teniste başarılı sporcuların yetişmesi için MEB ile İş Birliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Tenis Federasyonu, ulusal ve uluslararası tenis karşılaşmalarında Türkiye'yi başarıyla temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi için Eğitimde İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

İki kurum arasındaki iş birliği protokolü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş arasında imzalandı. İmzalanan protokol ile 81 ilde belirlenen okullarda beden eğitimi öğretmeleri “Tenis Antrenörlüğü ve Tenis Hakemliği”, okul öncesi öğretmenleri ise “Tenis Antrenörlüğü” eğitimleri almaya başlayacak ve tüm illerde belirlenecek okullara mini tenis sahaları kurulacak.

Eğitimde İş Birliği Protokolü’nün hedefleri arasında okul çağındaki çocuklara tenis ve spor sevgisinin kazandırılması, öğrencilerin tenis sporuna ilgi ve sevgisini artırıcı eğitsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesinin yanısıra Dünya’daki gelişmeler dikkate alınarak okullarda Türk tenisinin geliştirilmesine yönelik projelerin oluşturulması ve tenis sporunun gelişmesinin ve yaygınlaşmasının sağlanması da yer alıyor.

“Geleceğin başarılı tenisçileri öğretmenlerimizin emekleriyle yetişecek”

Tenisin tabana yayılması ve küçük yaşlardan itibaren tenisin öğrencilerin eğitim hayatına entegre olması amacıyla bu protokole TTF olarak büyük önem verildiğini aktaran Durmuş, “Tenisin çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimine katkısı olduğuna inanıyoruz bu protokolü o yüzden toplumsal bir gerek olarak düşünüyoruz. Çocuklarımızın alkol uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların esiri olmaması için ve teknoloji sarmalına girmemeleri için bu gibi projeleri oldukça önemsiyoruz. 81 ilde beden eğitimi ve okul öncesi öğretmenlerine "Tenis Antrenörlüğü" eğitiminin verilecek olması ise ayrıca önem taşıyor. Geleceğin başarılı tenisçileri öğretmenlerimizin emekleriyle yetişecek” ifadelerini kullandı.

“İlk adım olarak 81 ile en az bir tenis sahası”

Spor liselerinde belirlenen öğretmenlerin tenis antrenörlüğü ve tenis hakemliği eğitimlerini bu yaz tamamlayacağını ve eğitimler sonunda sertifikasyon sağlanacağını söyleyen Özer ise şunları aktardı: “Spor Liseleri’nden hemen sonra okul öncesi öğretmenlerimize yönelik tenis antrenörlüğü eğitimleri planlanacak. Protokol ile tüm illerde belirlenecek okullara mini tenis sahaları yapılacak ve gerekli ekipmanlar da sağlanacak. Bu kapsamda, ilk adım olarak bu yaz 81 ilde belirlenecek okullarda en az bir tenis sahasının yapımı tamamlanacak. Ayrıca, öğrencilerin ve öğretmenlerin ulusal ve uluslararası müsabaka, yarışma ve etkinliklere katılmaları desteklenecek."

Mahmut Özer, tüm spor liselerinin tenis ile ilgili altyapı ve eğitim süreçlerine Tenis Federasyonu tarafından destek verileceğini dile getirerek bu süreçte kendilerine destek veren Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş'a teşekkür etti.