Türkiye Tenis Federasyonu Ikort ve Üye Girişi

Çağla önümüzdeki sezona hazırlanıyor

17 Kasım 2010

A- A A+

Türkiye şampiyonu Çağla Büyükakçay, unvanını korumak için mücadele ettiği Taçspor kortlarında ilk maçını kolay kazandı. Başarılı oyuncu, Avustralya'da oynadığı 25 bin dolarlık Esperance turnuvasının ardından geldiği İstanbul'da ayağının tozuyla Türkiye Şampiyonası'na çıktı. ENKA'lı oyuncu, ilk maçında Gülben Güldaş'a oyun vermedi. 

 

21 yaşındaki Büyükakçay, Avustralya'daki iki haftalık mücadelesinin ilk ayağı olan Kalgoorlie'de çeyrek final görürken, ikinci haftada finale yükseldi. Yeni Zelandalı Sacha Jones'a 6-2, 6-3 ile kaybeden Çağla, hava koşullarının hayli zorlu olduğunu belirtirken şöyle konuştu: 

"Burada bir salon turnuvası oynadıktan sonra Avustralya'ya gittim. İklim değişikliği ciddi bir sıkıntı tabii. Hava çok kuruydu. Ayrıca Esperance'ta final oynadığım gün sert bir rüzgar vardı. İstediğim gibi bir türlü oynayamadım. Yine de performansımdan memnun kaldım."

 

Türkiye Şampiyonası sonrasında kısa bir süre dinleneceğini belirten genç tenisçi, sonrasında Türkiye'de bir aylık hazırlık dönemi geçireceğini ifade etti. Büyükakçay, "Aralık sonuna kadar hazırlıklarımı sürdürüp, yılbaşından hemen önce Avustralya'ya geçeceğim. Burada ilk hedefim Brisbane ya da Auckland gibi WTA turnuvalarında elemeye girmek. Eğer giremezsem, Avustralya Açık'ta elemeye kadar antrenmanlarımı orada sürdürüp Melbourne'de başarılı olmak istiyorum" dedi. 

 

Turkcell sponsorluğunda profesyonel arenada mücadelesini sürdüren Çağla, yeni çalıştırıcısı John Banes ile önümüzdeki yıl hedef büyüttü. Avustralyalı koç Banes, artık klasmanda önünde yer alan isimlerle mücadele edecek seviyeye geldiğini  belirtti. Banes, sezonun ilk yarısında WTA sıralamasında ilk 150'ye girmeyi hedeflediklerini ifade etti.